Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
james foley
21.08.2014 21:47

Przed egzekucją Foleya jego porywacze żądali 100 mln euro

Te żądania miały być przekazane rodzinie dziennikarza w New Hampshire za pomocą poczty elektronicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
James Foley

Przed zamordowaniem amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya bojownicy z Państwa Islamskiego żądali 100 mln euro okupu - podały dziś media w USA, powołując się na źródła rządowe. Informację o okupie potwierdził też w CNN były pracodawca Foleya.

Jak powiedział w CNN rzecznik GlobalPost, dla którego pracował Foley, jego porywacze zażądali okupu w wysokości 100 mln euro (132,5 mln USD). Te żądania miały być przekazane rodzinie dziennikarza w New Hampshire za pomocą poczty elektronicznej.

Także dwóch pragnących zachować anonimowość przedstawicieli administracji powiedziało agencji Associated Press, że porywacze zażądali okupu po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku.

W przeciwieństwie do niektórych państw europejskich USA stosują politykę, która zabrania negocjacji z terrorystami na temat okupu. Jak wskazał _ Washington Post _, uważa się, że sześciu europejskich dziennikarzy - dwóch Hiszpanów oraz czterech Francuzów - którzy byli przetrzymywani przez sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego, zostało uwolnionych tej wiosny, ale okoliczności tego nie ujawniono.

Cytowany szeroko w mediach redaktor naczelny _ GlobalPost _ Philip Balboni wyraził przekonanie, że europejskie rządy zapłaciły za uwolnienie zakładników _ znacznie mniej _, niż zażądano od USA za Foleya.

40-letni Foley został uprowadzony w Syrii w listopadzie 2012 roku. We wtorek pojawiło się nagranie wideo ukazujące jego egzekucję, dokonaną przez sunnickich ekstremistów z Państwa Islamskiego, którzy twierdzą, że to kara za amerykańską interwencję wojskową w Iraku. Na wideo dżihadyści zagrozili też egzekucją innego amerykańskiego dziennikarza Stevena Sotloffa, który zaginął w Syrii w lipcu 2013 r., jeśli lotnictwo USA nie zaprzestanie ataków na ich pozycje.

W środę wieczorem Pentagon ujawnił, że latem USA przeprowadziły operację w Syrii w celu uwolnienia zakładników, ale nie powiodła się. Akcję zorganizowano, gdy wywiad Stanów Zjednoczonych zidentyfikował miejsca, w których ukrywano porwanych. Gdy siły specjalne tam przybyły, nie znalazły uprowadzonych, lecz wdały się w walkę z siłami Państwa Islamskiego.

_ WP _ podał, powołując się na anonimowe źródła rządowe, że USA uważają, że obok Foleya wśród poszukiwanych było _ przynajmniej czterech _ obywateli USA, w tym Sotloff. Nie ujawniono, gdzie i kiedy przeprowadzono operację. Podano natomiast, że było _ sporo _ ofiar, w tym po stronie USA; jeden członek sił specjalnych został lekko ranny.

Foley był bardzo doświadczonym reporterem wojennym. W 2011 roku, gdy relacjonował wojnę cywilną w Libii, został porwany i był przetrzymywany przez kilka tygodni przez siły byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Po uwolnieniu szybko wrócił do pracy.

Przed uprowadzeniem w Syrii w listopadzie 2012 roku pracował jako niezależny dziennikarz, tzw. freelancer na Bliskim Wschodzie przez pięć lat. Relacjonował konflikty w Afganistanie, Libii i Syrii dla GlobalPost, francuskiej agencji Agence France-Presse i innych międzynarodowych agencji prasowych.

Początkowo rodzina i GlobalPost uważali, że Foley został porwany przez syryjski reżim Baszara al-Asada. Ale w komunikacie opublikowanym jesienią ubiegłego roku poinformowali, że zmienili zdanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kim może być zabójca Jamesa Foley'a? Służby specjalne, media i prasa analizują szczegóły wideoklipu, ukazującego tę zbrodnię, w poszukiwaniu sposobów identyfikacji zabójcy.
Kolejne amerykańskie ataki na islamistów Od rozpoczęcia amerykańskich nalotów 8 sierpnia w Iraku przeprowadzono 90 nalotów, z których 57 koncentrowało się w okolicach tamy w Mosulu - sprecyzowano w komunikacie.
Egzekucji Foleya dokonał brytyjski dżihadysta Premier Wielkiej Brytanii przerywa urlop i w trybie pilnym wraca do Londynu. W krótkim oświadczeniu napisał, że nagranie egzekucji Jamesa Folya _ jest brutalnym i szokującym aktem _.
Tagi: james foley, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz