**Przedstawiciele władz kilkunastu stanów zaskarżają przepis ustawy wprowadzający obowiązek zakupu ubezpieczenia zdrowotnego przez obywateli.
Zdaniem prokuratorów generalnych, kłóci się to ze swobodami obywatelskimi i oznacza niedopuszczalną ingerencję rządu federalnego w prywatne życie ludzi i prawa stanów, a więc jest sprzeczne z konstytucją.
Przeciw reformie wystąpiły w ten sposób do sądów władze stanów: Floryda, Alabama, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa, Pensylwania, Karolina Południowa, Teksas, Utah, Waszyngton, Luizjana, Wirginia. Dalszych dwadzieścia parę stanów rozważa podobne kroki.
Prawnicy konstytucyjni uważają jednak, że pozwy nie mają praktycznie szans na sukces. Podkreślają oni, że konstytucja daje Kongresowi bardzo rozległe prawa regulowania rozwiązań prawnych w kraju.
Działania władz stanowych mają jednak znaczenie polityczne - mobilizują opozycję przeciw zmianom wprowadzonym przez demokratyczny Kongres i administrację Obamy.W Kongresie Republikanie nie rezygnują z prób odwrócenia biegu wydarzeń.
Republikański senator Jim DeMint i kongresmenka Michele Bachman z tej samej partii zapowiedzieli wniesienie projektów ustaw odwołujących reformę.
Partia Republikańska zapowiada też, że kiedy odzyska większość w Kongresie, podpisana przez Obamę ustawa zostanie uchylona.