Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Od afery Snowdena minął już rok

0
Podziel się:

"Jeśli amerykańskie firmy internetowe stały się nieufne wobec NSA i GCHQ, to agencje te mogą obwiniać wyłącznie siebie."

Prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Od afery Snowdena minął już rok
(TommL/iStockPhoto)

Apel Roberta Hannigana, szefa brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ, o współpracę firm internetowych z USA ze służbami w walce z dżihadyzmem pokazuje, że potrzebna jest nowa debata o granicach prywatności i bezpieczeństwa - pisze Financial Times.

Ponad rok minął od obnażenia przez Edwarda Snowdena masowej inwigilacji w internecie stosowanej przez agencje wywiadowcze: amerykańską NSA i brytyjską GCHQ. Upubliczniając ich praktyki, Snowden dał ekstremistom szansę na uniknięcie wykrycia oraz spowodował, że firmy internetowe, w przeszłości współpracujące ze służbami wywiadu, teraz wycofują się z tej współpracy lub wręcz ją utrudniają, by pokazać swym klientom, że bronią ich prywatności - przypomina brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym.

_ Jeśli amerykańskie firmy internetowe stały się nieufne wobec NSA i GCHQ, to agencje te mogą obwiniać wyłącznie siebie. (...) (Jednak) GCHQ i inne agencje (wywiadowcze) muszą zmierzyć się z trudnym zadaniem zwalczania dżihadystycznego terroryzmu. (...) Zagrożenie terroryzmem wzrasta, a zdolność agencji szpiegowskich do jego monitorowania maleje _ - ocenia _ FT _.

Dlatego też, zdaniem brytyjskiej gazety, w tej sytuacji apel Hannigana zasługuje na poważną debatę.

_ W demokratycznym państwie musi być silny i niezależny mechanizm rozliczania służb bezpieczeństwa z odpowiedzialności (...). (Z drugiej strony) firmy internetowe w USA nie mogą zapominać o własnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo narodowe _ - pisze _ FT _. Żaden rząd nie może tolerować sytuacji, w której nie ma możliwości uzasadnionego monitorowania komunikacji obywateli w internecie. _ Hannigan miał rację mówiąc, że "prawo do prywatności nigdy nie było absolutne" _ - zaznacza dziennik.

Apel szefa GCHQ o _ nowy układ _ między agencjami wywiadu a firmami internetowymi to dobry punkt wyjścia do nowej debaty o wyważeniu prywatności i bezpieczeństwa - _ zanim na Zachód spadnie kolejna fala motywowanej dżihadyzmem przemocy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Prywatność w sieci. Eksperci: zacieraj ślady Na stronie fundacji Centrum Praw Kobiet (CPK), która pomaga ofiarom przemocy, można znaleźć zakładkę zatrzyj ślady. Klikając w nią dowiemy się, co zrobić, żeby nikt nie wiedział, że odwiedzaliśmy tę witrynę.
Google po wyroku Trybunału UE. Nadchodzi rewolucja? _ - Nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie wszystkich konsekwencji tego wyroku - _uważa Lidia Kołucka-Żuk z powołanej przez Google Rady Ekspertów.
Snowden jednak nie powinien być sądzony? Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay zasugerowała, że USA winny porzucić zamiar sądzenia byłego współpracownika służb specjalnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)