Notowania

strajk solidarności
11.01.2014 07:50

Protesty związkowców na pomorzu. Czego żądają?

Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, zapowiedział, że jeśli nie dojdzie do rozmów z rządem, to niewykluczona jest blokada całego miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Kucharzyk/East News)

_ Solidarność _ wraca na ulice Szczecina. Związkowcy tłumaczą, że ze względu na brak reakcji rządu na wysuwane przez nich postulaty, rozpoczną we wtorek akcję protestacyjną przed Urzędem Wojewódzkim na Wałach Chrobrego. Przewodniczący _ Solidarności _ Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek liczy na to, że rząd wykaże wolę rozmów.

Protestujący tym razem nie będą zabiegać o rozmowy z wojewodą zachodniopomorskim, nie złożą też petycji na jego ręce. W trakcie akcji zostanie wystosowany list do przewodniczącego Komisji Europejskiej ze skargą na polski rząd na brak dialogu, który zdaniem związkowców może grozić naruszeniu wartości demokratycznych.

Na Wałach Chrobrego będą protestować związkowcy _ Solidarności _ z Zespołu Elektrowni Dolna Odra, Zakładu PKP Cargo w Szczecinie, a także delegaci ze Śląska, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Zielonej Góry.

Do akcji przyłączają się również zachodniopomorscy rolnicy. Dla Edwarda Kosmali, przewodniczącego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, zaprzestanie wykupu ziemi przez zagraniczne spółki jest wciąż postulatem numer jeden.

Związkowcy nie poinformowali, jak długo będzie trwał protest. Zapowiedzieli, że 28 i 29 stycznia odbędzie się w Szczecinie posiedzenie Komisji Krajowej _ Solidarności _. W jej trakcie będzie omówiona aktualna sytuacja w regionie, poruszony zostanie problem umów śmieciowych i płacy minimalnej.

Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Pomorza Zachodniego, zapowiedział, że jeśli nie dojdzie do rozmów z rządem, to niewykluczona jest blokada całego miasta.

W trakcie obrad Komisji Krajowej zostanie też podpisany list intencyjny w sprawie historycznej świetlicy szczecińskiej stoczni. Związek chce dojść do porozumienia z Instytutem Pamięci Narodowej, a także z Ministerstwem Skarbu Państwa. _ Solidarność _ chce, by powstał kompleks Ruchu Robotniczego w Polsce obejmujący miejsca związane z działalnością _ Solidarności _ w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu Zdroju.

Czytaj więcej w Money.pl
Protest w Gdańsku. "Dość władzy szkodników" W proteście uczestniczy około trzech tysięcy osób.
"Czas pokojowych demonstracji się skończy!" Związkowcy rozważają ogłoszenie pogotowia strajkowego.
Lech Wałęsa chce zostać negocjatorem Lech Wałęsa mówił, że obecne kłopoty Polski są w dużej części spuścizną po 50 latach komunizmu.
Tagi: strajk solidarności, solidarność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz