Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty we Francji. Ruszyła manifestacja przeciwko dyskryminacji Romów

0
Podziel się:

We Francji toczy się obecnie debata na temat tego, co robić w sprawie prowizorycznych romskich obozowisk.

Protesty we Francji. Ruszyła manifestacja przeciwko dyskryminacji Romów
(Reporter)

W Paryżu oraz kilku innych miastach Europy odbyły się dziś manifestacje z udziałem m.in. romskich artystów oraz działaczy ruchów i organizacji walczących z rasizmem. Protestowano przeciw dyskryminacji Romów oraz promowano kulturę tej mniejszości.

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w paradzie _ Roma Pride _ w lewobrzeżnej części Paryża. Jak poinformował organizator imprezy Benjamin Abtan, podobny przemarsz zorganizowano w Pradze, a konferencje poświęcone tematowi dyskryminacji społeczności romskiej odbyły się w wielu państwach, od Bułgarii po Danię.

_ - Domagamy się walki na skalę europejską z rasizmem i dyskryminacją, ale również promujemy różnorodność romskiej kultury, która stanowi nieodłączną część kultury europejskiej _ - powiedział Abtan.

We Francji toczy się obecnie debata na temat tego, co robić w sprawie prowizorycznych romskich obozowisk.

Rządzący od wiosny we Francji socjaliści kontynuują politykę usuwania nielegalnych siedlisk Romów, rozpoczętą na szerszą skalę w 2010 roku za rządów prawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Lewica argumentuje, że w razie wydania wyroku sądowego policja musi bezwzględnie usuwać nielegalne obozowiska. Jednocześnie socjaliści twierdzą, że chcą ułatwić Romom integrację z francuskim społeczeństwem, m.in. przez zniesienie przeszkód w przyjmowaniu romskich dzieci do szkół.

Pod koniec września głośna stała się we Francji historia kilkudziesięciu mieszkańców Marsylii, którzy zmusili koczujących w pobliżu ich domów Romów do ucieczki, a potem podpalili pozostałości dzikiego obozowiska. Swoje działanie uzasadniali bezczynnością policji.

Czytaj więcej w Money.pl
Bistronomia podbija Francję. O co chodzi? To nowe zjawisko określa się nad Sekwaną nazwą bistronomia. Jest to skrzyżowanie bistra, gdzie można szybko i względnie tanio zjeść z klasyczną restauracją.
Chcieli zatrzymać islamistę. Ten zaczął... W wyniku sobotniej operacji lekkie obrażenia odniosło trzech policjantów - twierdzą źródła sądowe.
Ostra krytyka Hollande'a. Nie daje nadziei W opinii ekspertów problemem prezydenta nie jest powolność działania, ale raczej brak dogłębnej analizy stanu rzeczy i świadomości, że są konieczne głębokie reformy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)