Notowania

protesty w turcji
28.10.2013 14:30

Protesty w Turcji. Policja rozpędziła tłum pod sądem

Tysiącom osób nie podoba się sposób prowadzenia procesu policjanta oskarżonego o zabicie wcześniej w tym roku uczestnika demonstracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

1/6

fot: PAP/EPA

Turecka policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego na około 2000 osób, które przed sądem w Ankarze protestowały z powodu sposobu prowadzenia procesu policjanta oskarżonego o zabicie wcześniej w tym roku uczestnika demonstracji.

Według cytowanego przez agencję Reuters świadka policja starła się z tłumem, gdy ten zaczął się gromadzić u wejścia do sądu, kiedy okazało się, że oskarżony mógł uczestniczyć w przesłuchaniach przez łącze wideo. Lokalne media twierdzą, że kilka osób odniosło obrażenia, lecz potwierdzenia tych doniesień brak.

Oficer policji Ahmet Sahbaz jest oskarżony o zabicie Ethema Sarisuluka w czerwcu; zastrzelił go w czasie antyrządowych demonstracji, które objęły cały kraj, a zorganizowano je po brutalnej akcji policji w związku z akcjami w pobliżu placu Taksim w Stambule. 27-letni Ethem Sarisuluk, obrońca praw człowieka, został śmiertelnie postrzelony podczas protestu w Ankarze.

Sześć osób, w tym oficer policji, zginęło podczas demonstracji czerwcowych - największego wyzwania dla premiera Recepa Tayyipa Erdogana podczas jego dziesięcioletnich rządów. Proces policjanta odroczono do 2 grudnia.

Protesty w Turcji rozpoczęły się w czerwcu od sprzeciwu wobec planów wybudowania w rejonie małego parku Gezi w Stambule centrum handlowego i meczetu, co wymagało wycinki drzew. Szybko przerodziły się w szersze demonstracje przeciwko polityce Erdogana. Demonstracje stłumiono.

Czytaj więcej w Money.pl
Bułgaria chce zablokować granicę. Buduje... Bułgarskie wojsko przystąpiło do budowy 30-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Turcją - poinformował resort obrony w Sofii.
Nowy rozdział w negocjacjach Turcja-UE Przeciwni rozpoczęciu nowego etapu negocjacji były wcześniej Niemcy.
Turcja dużo bliżej przystąpienia do Unii Ministrowie ds. europejskich państw UE uzgodnili we wtorek w Luksemburgu, że 5 listopada otwarty zostanie kolejny rozdział negocjacji z Turcją w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii. Oznacza to zakończenie ponadtrzyletniego impasu w rozmowach UE-Ankara.
Tagi: protesty w turcji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz