Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Jemenie. W Sanie demonstracja przeciwko szyickim rebeliantom

0
Podziel się:

Setki młodych Jemeńczyków przemaszerowały wczoraj przez Sanę, żądając wycofania się szyickich rebeliantów ruchu Huti ze stolicy, którą kontrolują od tygodnia.

Protesty w Jemenie. W Sanie demonstracja przeciwko szyickim rebeliantom
(PAP/EPA)

Protest, jak pisze AFP, przebiegł bez starć.

Manifestanci wykrzykiwali hasła przeciwko szyickim rebeliantom Huti. W oświadczeniu organizatorzy protestu domagali się _ wycofania ze stolicy zbrojnych milicji, przywrócenia służb bezpieczeństwa, zwrotu właścicielom zagarniętej własności i przeproszenia Jemeńczyków _.

Demonstranci domagali się też od szyickich rebeliantów, by podporządkowali się podpisanemu 21 września przy pośrednictwie ONZ porozumieniu pokojowemu, które zakłada opuszczenie przez nich stolicy.

W Sanie w niedzielę panował względny spokój. Do zamachu bombowego doszło natomiast w prowincji Marib ok. 130 km na wschód od Sany. Samochód pułapka prowadzony przez zamachowca wyleciał w powietrze w pobliżu szpitala polowego, z którego korzystają szyiccy rebelianci.

Według przedstawiciela jednego z jemeńskich plemion, zamachowiec samobójca był najpewniej z Al-Kaidy. Miejscowe służby medyczne poinformowały, że w zamachu zginęło 40 osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia.

Szyici od lat żądają autonomii dla zajmowanych przez siebie terenów na północy Jemenu, a prezydenta Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadiego oskarżają o autokratyczne rządy. Szyiccy rebelianci toczą walki ze wspieranymi przez jemeńską armię bojownikami sunnickimi lojalnymi wobec partii al-Islah, uważanej za jemeński odłam Bractwa Muzułmańskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Pocisk spadł przy ambasadzie. Są ranni Terrorystyczny atak miał być odpowiedzią na wczorajszy nalot amerykańskiego drona.
Prezydent oskarża rebeliantów i wzywa do... Generał Abd ar-Rab Mansur al-Hadi wezwał szyickich rebeliantów z ruchu Huti, aby wycofali się ze stolicy Jemenu Sany, którą okupują od kilku tygodni.
Pracownicy sądów dostaną więcej pieniędzy Od niedzieli przed resortem sprawiedliwości trwał protest, którego kulminacją była manifestacja pod Ministerstwem Sprawiedliwości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)