Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Hiszpanii. Kobiety nie chcą zmiany ustawy aborcyjnej

0
Podziel się:

W centrum Madrytu kilkaset kobiet uczestniczyło w demonstracji przeciwko przygotowywanej na jesień tego roku przez konserwatywny rząd nowej ustawie aborcyjnej.

Protesty w Hiszpanii. Kobiety nie chcą zmiany ustawy aborcyjnej
(jeinny/sxc.hu)

W centrum Madrytu kilkaset kobiet uczestniczyło w demonstracji przeciwko przygotowywanej na jesień tego roku przez konserwatywny rząd nowej ustawie aborcyjnej.

Wstępny projekt ustawy przygotowywanej przez ministra sprawiedliwości w rządzie Partii Ludowej Alberto Ruiza Gallardona ma m.in. utrudnić kobietom dokonywanie aborcji w przypadku wykrycia nawet ciężkiej deformacji czy wad wrodzonych płodu._ - Nie ma powodu, aby nawet w przypadku deformacji płodu odbierać dziecku prawo do życia _ - argumentuje Gallardon.

Prawo do aborcji w przypadku deformacji płodu lub zagrożenia dla życia matki hiszpańskie kobiety uzyskały w 1985 roku, za rządów partii socjalistycznej. Podczas dwóch poprzednich pięcioletnich kadencji Partii Ludowej u władzy, gdy premierem był Jose Maria Aznar, nie wprowadzano żadnych zmian w prawie aborcyjnym. W 2010 roku z inicjatywy rządu socjalistów uchwalono ustawę, która zezwala na aborcję do 14. tygodnia ciąży, pozostawiając decyzję kobiecie.

Dziewczęta 16- i 17-letnie zyskały prawo decydowania o przerywaniu ciąży bez zgody rodziców. Pierwsza zmiana, którą zapowiedział minister Gallardon, to zniesienie tego ostatniego zapisu ustawy. Nowe prawo aborcyjne ma wprowadzać zasadę, że kobieta, zanim podejmie decyzję o aborcji, musi obowiązkowo poddać się badaniu lekarskiemu w celu ustalenia, czy usunięcie płodu nie zagrozi jej psychice.

Uczestniczki demonstracji protestowały przeciwko zapowiedzianym zmianom w obawie, że opinia lekarza w tej kwestii może w praktyce okazać się decydująca. Domagały się utrzymania w Hiszpanii obecnego prawa, które - ich zdaniem - jest odpowiednikiem stanu prawnego obowiązującego w najbardziej rozwiniętych krajach Europy.

Według sondażu, którego wyniki ogłosił w niedzielę dziennik _ El Pais _, 65 proc. wszystkich Hiszpanów jest przeciwko zmianom w ustawodawstwie dotyczącym prawa kobiet do aborcji. Podobne stanowisko ma zajmować według sondażu 64 proc. praktykujących katolików hiszpańskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą protestować w przerwach na kawę Ponad tysiąc policjantów, strażaków i innych pracowników budżetówki protestowało w Madrycie przeciwko oszczędnościom planowanym przez rząd.
Pałkami w przeciwników papieża. Są ranni Tym razem protestujący skandowali też hasła przeciwko policji i bezrobociu.
Widowiskowe protesty przeciwko bankom Gniew protestujących wymierzony jest w banki, które w czasach boomu na rynku nieruchomości udzieliły wielu kredytów, a teraz borykają się z ogromnym zadłużeniem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)