Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie zmienią putinowską Rosję. Na niekorzyść

0
Podziel się:

Komentator przewiduje, że Putin, który chce najpóźniej w maju przedstawić projekt konstytucji przyszłej Unii Euroazjatyckiej, będzie kontynuował politykę nacisków i ukłuć wobec sąsiadów.

Protesty na Ukrainie zmienią putinowską Rosję. Na niekorzyść
(PAP/EPA)

Rewolucja na Ukrainie wzmocni lęk Władimira Putina przed wolną opinią publiczną i skłoni go do sięgnięcia po jeszcze silniejsze represje. Prezydent Rosji musi jednak zrozumieć, że taka polityka jest skazana na niepowodzenie - pisze Die Welt.

Rosja realizowała w minionych latach wobec swoich sąsiadów _ doktrynę Putina _ - pisze korespondent _ Die Welt _ Gerhard Gnauck. Jak wyjaśnia, polityka Moskwy polegała na utrzymywaniu w tych krajach gospodarczej i politycznej niestabilności oraz umacnianiu ich zależności od Rosji. Władza zarezerwowana była dla - najchętniej niedemokratycznych - polityków akceptowanych przez Moskwę.

_ W przypadku Ukrainy Putin najwidoczniej przeliczył się _ - ocenia _ Die Welt _. Fakt, że Ukraina, jeden z najbiedniejszych krajów Europy, musiał płacić najwyższą cenę za rosyjski gaz spowodował, że reżim prezydenta Wiktora Janukowycza utracił zdolność do sprawowania władzy - czytamy w komentarzu.

Gnauck przewiduje, że Putin, który chce najpóźniej w maju przedstawić projekt konstytucji przyszłej Unii Euroazjatyckiej, będzie kontynuował _ politykę nacisków i ukłuć _ wobec sąsiadów. _ Zakończona sukcesem rewolucja na kijowskim Majdanie umocni jego lęk przed swobodą wyrażania poglądów i skłoni go do zaostrzenia represji we własnym kraju _ - pisze niemiecki dziennikarz.

Jak zauważa _ Die Welt _, rachuby władzy czasami nie sprawdzają się. _ Na Majdanie umiera rosyjskie imperium i na nowo powstaje Rosja jako państwo narodowe _ - powiedział jeden z mówców w Kijowie, którego słowa przytacza Gnauck.

Autor komentarza zastanawia się, czy szok kijowski skłoni rosyjskie elity do przemyślenia sytuacji i do przestawienia się na realpolitik. Być może elity w Rosji zrozumieją, że na dłuższą metę lepiej jest zastanowić się samokrytycznie nad sobą, zmienić się i zreformować, zamiast ciągle szukać przyczyn własnych problemów u innych.

Społeczeństwo rosyjskie zrozumie być może, że nawet władza sprawiająca wrażenie niepokonanej może zostać pokonana. Szkoda, że dla lekcji poglądowej w Kijowie musiało zginąć aż tylu ludzi - stwierdza w konkluzji _ Die Welt _.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin ma mentalność rodem z zimnej wojny? Doradczyni prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Susan Rice powiedziała, że byłoby to bardzo poważnym błędem, gdyby Rosja wysłała wojska na Ukrainę.
Unia obiecuje Ukrainie pomoc "nie w milionach, ale w miliardach euro" Tymczasowy prezydent zapewnił jednak, że kraj będzie również starał zachować dobre stosunki z Rosją.
"Jedność Ukrainy musi być respektowana" _ Francja, przy wsparciu Unii Europejskiej, ma zamiar pomagać Ukrainie podczas wprowadzania reform politycznych i modernizacji jej gospodarki _ - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)