Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Janukowycz podpisał amnestię

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał w poniedziałek ustawę o amnestii dla uczestników proeuropejskich i antyrządowych demonstracji, do których dochodziło od 21 listopada
na Majdanie Niepodległości oraz w dzielnicy rządowej w Kijowie - przekazała jego administracja.

Protesty na Ukrainie. Janukowycz podpisał amnestię
(kmu.gov.ua)

Obejmie ona uczestników proeuropejskich i antyrządowych demonstracji, do których dochodziło od 21 listopada na Majdanie Niepodległości oraz w dzielnicy rządowej w Kijowie - przekazała jego administracja.

Janukowycz podpisał ustawę w redakcji przyjętej przez parlament - poinformował szef administracji prezydenckiej Serhij Lowoczkin.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawą amnestyjną skazani za udział w zamieszkach zostaną uwolnieni, a śledztwa wobec podejrzanych zostaną zamknięte.

Kontrolowana przez rządzącą Partię Regionów większość parlamentarna chciała, by amnestia objęła uczestniczących w potyczkach z demonstrantami milicjantów, ale pod naciskiem opozycji z tego zapisu zrezygnowano. Opozycja chce, żeby milicja poniosła odpowiedzialność za swe działania.

Jeden z przywódców opozycji Witalij Kliczko oświadczył wówczas, że uchwalenie ustawy jest jej ogromnym zwycięstwem, jednak podkreślił, że nadal aktualne są postulaty ukarania winnych pobicia ludzi na Majdanie oraz dymisji rządu premiera Mykoły Azarowa.

_ - Jedynym rozwiązaniem kryzysu politycznego pozostaje wyznaczenie przedterminowych wyborów prezydenta i parlamentu _ - oznajmił w czwartek Kliczko.

Amnestię dla zatrzymanych za udział w zamieszkach i moratorium na stosowanie siły wobec trwających w Kijowie protestów zaproponował wcześniej sam Janukowycz. _ - Amnestia powinna stać się gwarancją zakończenia protestów oraz powrotu państwa do normalnego życia _ - wyjaśniał.

Od 21 listopada, gdy na Ukrainie rozpoczęły się protesty wywołane odmową podpisania przez władze umowy stowarzyszeniowej z UE, milicja zatrzymała, a sądy skazały na kary dwóch miesięcy pozbawienia wolności kilkanaście osób.

30 listopada nad ranem milicja brutalnie spacyfikowała uczestników demonstracji na Majdanie Niepodległości, wśród których dominowali studenci kijowskich uczelni. 1 grudnia doszło do zamieszek przed administracją prezydencką, wywołanych - jak twierdzi opozycja - przez wynajętych przez władze prowokatorów.

Po obu tych zdarzeniach o pomoc medyczną poprosiło łącznie ponad 300 osób. Protesty w Kijowie trwają już ponad miesiąc. Koncentrują się one na Majdanie Niepodległości, gdzie stoi otoczone barykadami miasteczko namiotowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Niszczą im auta i biura. Bo są na Majdanie Milicja nie jest w stanie znaleźć sprawców tych przestępstw. Administracja Prezydenta zignorowała dzisiejszą pikietę.
Kliczko nie chce czekać. "Będziemy walczyć!" Na Majdanie Niepodległości ogłoszono powstanie ruchu o nazwie "Ogólnonarodowe Zjednoczenie Majdan".
Janukowycz chce okrągłego stołu na Ukrainie Dla części opozycji _ okrągłe stoły to komedie _. Chcą, by władze najpierw spełniły ich warunki. Jednym z nich jest ustąpienie obecnego rządu.
Demonstranci z Majdanu nękają milicję Zwarta kolumna kilkuset ochotników przemaszerowała obok siedzib prezydenta, premiera i parlamentu.

jjk/ mc/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)