Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Wenezueli. USA uderza w polityków reżimu

0
Podziel się:

Kongres USA przyjął ustawę w sprawie odpowiedzialnych za śmierć ponad 40 osób podczas tłumienia protestów antyrządowych,

Protesty w Wenezueli. USA uderza w polityków reżimu
(kevindooley/CC/Flickr.com)

Kongres USA przyjął ustawę w sprawie odpowiedzialnych za śmierć ponad 40 osób podczas tłumienia protestów antyrządowych. Nowe sankcje polegają między innymi na zamrożeniu aktywów w USA.

Decyzję o tym, kogo obejmą retorsje i kiedy zostaną wprowadzone w życie podejmie amerykańska administracja.

Po brutalnym stłumieniu antyrządowych protestów, które trwały od lutego do maja, Departament Stanu USA poinformował już w lipcu, że w związku _ z nadmiernym stosowaniem siły i naruszaniem praw człowieka _ podczas tłumienia protestów w Wenezueli zakazuje _ pewnej liczbie wenezuelskich urzędników rządowych _ wjazdu do USA.

Sytuacja w Wenezueli - kryzys gospodarczy, rosnąca inflacja i policyjne represje - skłoniły wielu amerykańskich kongresmenów do szukania sposobu na wywarcie presji na rząd prezydenta Nicolasa Maduro - pisze AFP.

Maduro, odkąd objął władzę w ubiegłym roku po śmierci swego mentora Hugo Chaveza, wielokrotnie powtarzał, że z inicjatywy USA zorganizowano już pięć zamachów na jego życie i kilkanaście _ aktów sabotażu oraz spisków _.

Na początku grudnia przywódczyni wenezuelskiej opozycji Maria Corina Machado, która była organizatorką ulicznych protestów przeciw Maduro została oskarżona o udział w spisku na życie prezydenta. Machado odkreśliła decyzję sądu jako prześladowanie polityczne i próbę uciszenia opozycji.

Wenezuelczycy od początku roku protestowali przeciwko pogarszającej się sytuacji gospodarczej, wysokiemu poziomowi przestępczości i coraz bardziej autorytarnym rządom prezydenta Maduro. Rząd określał demonstracje jako próbę puczu.

Maduro wielokrotnie oskarżał USA o podsycanie ulicznych protestów w Wenezueli, a w sobotę oznajmił, że ma zamiar zrewidować stosunki dyplomatyczne łączące oba kraje.

Czytaj więcej w Money.pl
Ławrow oskarża USA i mówi o "wielkiej bitwie" Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Amerykanie dowiedli, że zmierzają nie do deeskalacji, lecz do maksymalnego zaostrzenia kryzysu.
Obama: Nasilimy izolację Rosji i uderzymy w Putina Biały Dom przyłączy się do sankcji Unii Europejskiej. Chce ugodzić rosyjskie sektory finansów, energetyki i obronności.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)