Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Rumuni przez problemy z głosowaniem

0
Podziel się:

W pierwszej turze wyborów prezydenckich część obywateli Rumunii mieszkających za granicą nie mogła zagłosować, bo w wielu lokalach wyborczych skończyły się karty.

Protesty w Rumuni przez problemy z głosowaniem
(PAP/EPA)

W pierwszej turze wyborów prezydenckich część obywateli Rumunii mieszkających za granicą nie mogła zagłosować, bo w wielu lokalach wyborczych skończyły się karty do głosowania, a kolejki były bardzo długie. Przed ambasadą w Paryżu ludziom stojącym w gigantycznej kolejce puściły nerwy, o interwencję trzeba było prosić francuską policję.

Protestujący w sobotę w Bukareszcie, Klużu i Timisoarze apelowali do premiera Ponty, żeby ustąpił, gdyż nie zapewnił warunków do tego, by wszyscy obywatele mogli zrealizować swoje prawo głosu.

_ - Błędy, jakich dopuścił się rząd Ponty, są nie do przyjęcia (...), praktycznie uniemożliwił diasporze głosowanie _ - powiedział 34-letni Radu Buda z Klużu, gdzie zabrało się ponad 5 tysięcy protestujących.

Minister spraw zagranicznych Titus Corlatean, któremu Ponta nakazał - pod groźbą dymisji - płynne przeprowadzenie drugiej tury wyborów 16 listopada, powiedział w sobotę, że za granicą będzie więcej kabin w lokalach wyborczych, lecz miejsc do głosowania nie przybędzie.

W drugiej turze mają się zmierzyć Ponta, który wygrał pierwszą turę wyborów zdobywając 40,4 proc. głosów, i popierany przez centroprawicę Klaus Iohannis - rumuński Niemiec, burmistrz miasta Sibiu. Iohannis zdobył 30,3 proc. głosów.

Analitycy nie dają Iohannisowi wielkich szans na przełamanie przewagi rywala. Socjologowie argumentują, że choć przyciąga on głosy młodych i lepiej wykształconych mieszkańców dużych miast, to większość wyborców w kraju, w którym 80 proc. ludności wyznaje prawosławie, nie zagłosuje na Niemca protestanta.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu tylko 30 proc. pracowników jest chronionych Zgromadzeni pod siedzibą rządu pracownicy służby zdrowia, przemysłu, transportu z różnych części kraju protestowali między innymi przeciw niskim zarobkom.
Serinus rozpoczyna prace na koncesji Satu Mare Serinus Energy podpisał umowę na udostępnienie urządzenia wiertniczego, które zostanie użyte podczas zbliżającego się programu wierceń, obejmującego dwa odwierty na koncesji Satu Mare w północno-zachodniej Rumunii. Prace nad pierwszym rozpoczną się w listopadzie. Spółka planuje wykonanie dwóch odwiertów w ramach programu prac - Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis. Przewiduje się, że prace rozpoczną się ok. 8 listopada ...
Skandal korupcyjny w rumuńskiej polityce Rumuńskie służby antykorupcyjne (DNA) podały, że rozpoczęły dochodzenie w sprawie dwóch wpływowych socjaldemokratycznych deputowanych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)