Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protesty w Rosji. W Nowosybirsku tłum stanął w obronie spektaklu operowego

0
Podziel się

Demonstranci deklarowali sprzeciw wobec "kościelnego radykalizmu" i cenzury.

Protesty w Rosji. W Nowosybirsku tłum stanął w obronie spektaklu operowego
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)
bDZPiOCZ

Około 2,5 tys. osób demonstrowało w niedzielę w Nowosybirsku przeciwko zdjęciu z afisza wystawionej w tamtejszej operze inscenizacji "Tannhaeusera" Richarda Wagnera, której rosyjski Kościół prawosławny zarzucał obrazę uczuć religijnych i profanację.

Demonstranci deklarowali sprzeciw wobec "kościelnego radykalizmu" i cenzury. Żądali także dymisji ministra kultury Rosji Władimira Miedinskiego i nowego dyrektora nowosybirskiej opery Władimira Kechmana, który zadecydował o zawieszeniu spektaklu.

Reżyser Timofiej Kulabin przeniósł akcję "Tannhausera" w czasy współczesne, czyniąc z tytułowego bohatera reżysera filmu "Grota Wenus", w którym postać Jezusa Chrystusa występuje w towarzystwie półnagich kobiet.

bDZPiODb

Przeciwko spektaklowi protestowały osoby wierzące, a prawosławny metropolita Nowosybirska Tichon złożył w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko Kulabinowi i dyrektorowi opery Borysowi Mezdriczowi w związku z publicznym znieważeniem symboli religijnych, ale wymiar sprawiedliwości uznał ten zarzut za bezzasadny. Mezdricz został jednak zwolniony ze stanowiska przez ministra Miedinskiego, gdyż odmówił wprowadzenia do spektaklu zmian, których domagali się protestujący.

Zdaniem resortu kultury, inscenizacja zawierała elementy "niedopuszczalne" w finansowanym z publicznych pieniędzy teatrze państwowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Bułgarska turystyka ma problemy. Przez Rosję Malejąca drugi rok z rzędu liczba turystów ze Wschodu budzi tak duże obawy, że branża domaga się nie tylko kroków gospodarczych, ale zaczyna mówić o zmianach w polityce zagranicznej.
Putin przyznał: Rośnie bezrobocie w Rosji Prezydent zaniepokojony jest też coraz częstszymi opóźnieniami w wypłatach wynagrodzeń.
Kryzys w Rosji będzie gorszy niż prognozowano Liczba osób żyjących w ubóstwie wzrośnie do 14 proc., przewyższając poziom z 2007 roku. Będzie to pierwszy istotny wzrost od kryzysu z 1998 roku.
bDZPiODC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)