Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w hongkongu
01.10.2014 21:36

"Protesty w Hongkongu to wewnętrzna sprawa Chin"

Szef chińskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że władze regionu mają pełną możliwość poradzenia sobie z sytuacją, działając w ramach prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji, wyraził przekonanie, że władze Hongkongu _ mają pełną możliwość poradzenia sobie z sytuacją, działając w ramach prawa _. Z kolei sekretarz stanu USA John Kerry, który gości Wanga, wyraził nadzieję, że władze Hongkongu _ zachowają się w sposób powściągliwy _.

_ - Mam nadzieję, że administracja Hongkongu da dowody powściągliwości w obliczu manifestacji _ - powiedział Kerry.

_ - Chin formalnie i bardzo jasno przedstawił swe stanowisko. Sprawy Hongkongu to wewnętrzne sprawy Chin. Wszystkie państwa powinny uszanować ich suwerenność _ - powiedział Wang dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów z sekretarzem stanu.

Reuters zwraca uwagę, że Wang to jak dotąd najwyższej rangi chiński polityk, który publicznie skomentował sytuację w tej byłej brytyjskiej kolonii. Rząd w Pekinie dotychczas głównie milczał i wolał, by szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying sam radził sobie z kryzysem.

Prodemokratyczne demonstracje, najpoważniejsze od kiedy Pekin przejął kontrolę nad byłą brytyjską kolonią w 1997 roku, rozpoczęły się w Hongkongu pod koniec września.

W ramach ukutej przez byłego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga zasady _ jeden kraj, dwa systemy _ Hongkongowi obiecano szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Tymczasem hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem.

Jednym z tego przejawów ma być - ich zdaniem - sposób wybierania szefa lokalnej administracji w 2017 roku. Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Hongkongu będą mogli wyłonić szefa administracji w wyborach powszechnych. Wybór będzie jednak zawężony do dwóch-trzech kandydatów zatwierdzonych uprzednio przez lojalny wobec władz w Pekinie komitet nominacyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Era nieposłuszeństwa obywatelskiego Chiński parlament ogłosił właśnie, że mieszkańcy Hongkongu za niespełna trzy lata będą mogli dokonać wyboru szefa lokalnych władz z listy zatwierdzonej najpierw w Pekinie
Protesty w Hongkongu przybiorą nową formę Przywódcy protestujących studentów ostrzegli, że jeśli szef lokalnej administracji nie złoży dymisji do jutra, zintensyfikują swoje działania.
Pracownicy L'Oreal mają zakaz wyjazdów do... Rosną obawy, że wkrótce może dojść do konfrontacji demonstrantów z władzą.
Tagi: protesty w hongkongu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz