Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w hongkongu
11.10.2014 16:26

Protesty w Hongkongu. Rządowa gazeta oskarża USA o zachęcanie do demonstracji

Władze USA kategorycznie odrzucają oskarżenia o manipulowanie działalnością jakiejkolwiek osoby, grupy czy partii politycznej w Hongkongu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dziennik _ Renmin Ribao _, organ Komunistycznej Partii Chin, oskarżył Narodowy Fundusz Wspierania Demokracji, amerykańską fundację dotowaną ze środków Kongresu USA, o to, że stoi za protestami w Hongkongu.

Autor komentarza, który ukazał się wczoraj na pierwszej stronie zagranicznej edycji dziennika, twierdzi, że kilka miesięcy temu dyrektor Funduszu Louisa Greve spotkała się z przywódcami demonstracji, aby omówić ich ruch protestacyjny. Gazeta nie podała, skąd uzyskała takie informacje. Dzisiaj nie udało się uzyskać komentarza od amerykańskiej organizacji.

*Starcia demonstrantów i mieszkańców Hongkongu. Zobacz materiał wideo *

Dzień wcześniej rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf powiedziała, że władze USA _ kategorycznie odrzucają oskarżenia o manipulowanie działalnością jakiejkolwiek osoby, grupy czy partii politycznej w Hongkongu _.

Narodowy Fundusz Wspierania Demokracji (National Endowment for Democracy) to prywatna organizacja non-profit, zasilana m.in. coroczną dotacją z amerykańskiego Kongresu i zajmująca się promowaniem i wzmacnianiem demokratycznych instytucji na świecie. Jak podano na stronie Funduszu, obecnie działa on w ponad 90 krajach.

Pod koniec września w Hongkongu rozpoczęły się masowe demonstracje, oceniane jako najpoważniejsze odkąd w 1997 r. ta była brytyjska kolonia wróciła do Chin. Protestujący domagają się reform politycznych, w tym nieingerowania Pekinu w zaplanowane na 2017 r. wybory szefa lokalnej administracji.

Mają to być pierwsze w historii wybory powszechne na to stanowisko, jednak wybór ma być zawężony do dwóch-trzech kandydatów zatwierdzonych uprzednio przez lojalny wobec władz w Pekinie komitet nominacyjny.

W czwartek władze Hongkongu odwołały zaplanowane na następny dzień rozmowy z demonstrantami, zarzucając im brak chęci osiągnięcia porozumienia. Podkreśliły, że w obecnej sytuacji nie ma szans na konstruktywne rozmowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy i Chiny podpisały umowy handlowe na ponad 2 mld euro Merkel podkreśliła, że uczciwe zasady - zarówno w kwestiach dostępu do rynku i patentów, jak i warunków pracy dziennikarzy i praw człowieka - są dla Niemiec oczywiście bardzo ważne.
Smog w Pekinie najgorszy od ośmiu miesięcy Stężenie szczególnie niebezpiecznych dla ludzi mikrocząsteczek (o średnicy poniżej 2,5 mikrona) w powietrzu już w środę 15-krotnie przekroczyło tam dopuszczalną wartość.
"Amerykanie oczerniają dobre imię Chin" To reakcja na słowa dyrektora FBI, który poinformował, że ataki hakerów będących na usługach Pekinu kosztują rocznie amerykańską gospodarkę miliardy dolarów.
Tagi: protesty w hongkongu, protesty w kongkongu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz