Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Burkina Faso. Prezydent ustąpił po 27 latach

0
Podziel się:

Jak pisze agencja AFP, bilans zamieszek i protestów nie jest pewny. Kręgi opozycyjne mówią o 30 zabitych i setce rannych.

Protesty w Burkina Faso. Prezydent ustąpił po 27 latach
(PAP/EPA)

Prezydent Burkiny Faso Blaise Compaore (na zdjęciu) ustąpił po 27 latach po fali protestów w kraju. Dowódca wojska gen. Honore Traore poinformował w komunikacie, że przejmuje władzę.

Jeszcze w czwartek Compaore zapowiadał, że przez rok zachowa władzę do czasu wyborów. Chciał w nich startować na kolejną kadencję i w tym celu parlament miał głosować nad umożliwiającą to nowelizacją konstytucji.

Jednak w czwartek protestujący przeciw dalszej władzy Campaore dokonali szturmu na siedzibę Zgromadzenia Narodowego. Nie chcieli oni dopuścić do głosowania nad projektem nowelizacji. Głosowanie zawieszono, a wojsko oznajmiło, że Zgromadzenie Narodowe zostało rozwiązane, i zapowiedziało utworzenie rządu tymczasowego.

Compaore chciał zachować władzę do wyborów w przyszłym roku, ale protestujący odrzucili ten plan. Dziś podjęli dalsze manifestacje, domagając się natychmiastowego ustąpienia Campaore i objęcia władzy przez byłego ministra obrony, emerytowanego generała Kouame Lougue, który został w 2003 roku zdymisjonowany.

Generał Traore zapowiedział utworzenie _ organu tymczasowego _ mającego władzę wykonawczą i ustawodawczą, by _ bezzwłocznie _ przywrócić porządek konstytucyjny _ na 12 miesięcy _.

Compaore, którego od miesięcy opozycja wzywała do rezygnacji z ubiegania się o piątą kadencję, jeszcze w nocy z czwartku na piątek występując w prywatnej telewizji wykluczał swoją dymisję i obstawał przy zachowaniu władzy do przyszłorocznych wyborów.

Jak pisze agencja AFP, bilans zamieszek i protestów nie jest pewny. Kręgi opozycyjne mówią o 30 zabitych i setce rannych, ale agencji udało się potwierdzić jedynie, że w Wagadugu, stolicy Burkiny Faso, zginęły cztery osoby, a sześć zostało ciężko rannych.

Opozycja w tym kraju, długo uważanym za stabilny, marzyła o zmianie reżimu. _ Czarną wiosnę w Burkinie Faso na wzór wiosny arabskiej _ rozpoczęto w środę masowymi protestami z udziałem setek tysięcy ludzi. Według opozycji w protestach przeciwko _ konstytucyjnemu zamachowi stanu _ w Wagadugu brał udział milion ludzi.

Rezygnację prezydenta Compaore z zadowoleniem powitała Francja. Kancelaria premiera Francois Hollande'a wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że ustąpienie przywódcy Burkiny Faso _ umożliwia znalezienie rozwiązania kryzysu _. Paryż potwierdza też _ swoje poparcie dla konstytucji i przedterminowych wyborów _ w afrykańskim kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Stan wyjątkowy, rozwiązanie rządu. Tak broni się... Dziś rano kilkusetosobowy tłum wtargnął do gmachu parlamentu, demolując i podpalając jego część.
Policja zatrzymała sześć osób. Przez internet W trakcie demonstracji część z około 10 tysięcy protestujących oddzieliła się od głównego nurtu i przeszła pod główną siedzibę Fideszu.
Zamieszki w USA. Setki ludzi protestuje Setki mieszkańców St. Louis wyszło na ulice, by protestować przeciwko działaniom policji. Tłum domagał się sprawiedliwości i zaprzestania rasistowskich praktyk.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)