Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Belgii. 100 tysięcy osób na ulicach Brukseli przeciw planom oszczędnościowym

0
Podziel się:

Protesty mają potrwać do 15 grudnia. Na ten dzień zapowiedziano strajk generalny.

Doszło do licznych starć z policją i podpaleń w mieście
Doszło do licznych starć z policją i podpaleń w mieście (PAP/EPA)
bESVkcCZ

Demonstrację zorganizowały trzy belgijskie związki zawodowe - chadecki CSC, socjalistyczny FGTB i liberalny CGSLB. Zapoczątkowała ona kampanię protestów przeciwko centroprawicowemu gabinetu premiera Charlesa Michela, który stanął na czele belgijskiego rządu 11 października.

Protesty mają potrwać do 15 grudnia. Na ten dzień zapowiedziano strajk generalny. Protestujący sprzeciwiają się planom rządowym dotyczących m.in. podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Nie podoba się im również, że od 2015 r. płace i świadczenia społeczne nie mają być jak co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania. Manifestujący są też przeciwni planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

Według organizatorów w czwartkowej demonstracji udział wzięło ponad 120 tys. ludzi, a według źródeł w policji, na które powołuje się dziennik _ Le Soir _, było ich ponad 100 tys.

bESVkcDb

Wielu demonstrantów przyjechało z północy i południa kraju. Byli to pracownicy m.in. takich firm jak Delhaize, Picanol, bpost, Techspace Aero, główni dokerzy, (pracownicy portowi), czy też hutnicy. Oprócz nich udział w demonstracji wzięli przedstawiciele innych zawodów, w tym także członkowie partii opozycyjnej.

Jak podaje AFP, belgijskie koleje sprzedały ponad 80 tys. zniżkowych biletów, aby zachęcić do udziału w manifestacji. Protestujący rozpoczęli demonstrację przed dworcem kolejowym Gare de Nord, jednym z największym w mieście. Następnie z północy Brukseli przez centrum przeszli do dworca południowego Gare de Midi. Gdy wielu protestujących było jeszcze na dworcu północnym, czoło kolumny demonstrantów dochodziło do oddalonego o 3,5 kilometra dworca południowego.

W trakcie marszu słychać było hasła w języku francuskim i flamandzkim: _ Ręce precz od indeksacji! _. Protestujący nieśli też transparenty z hasłami: _ Ciężkie czasy dla pracowników, zła pogoda dla Belgii _, _ Praca do 67 lat - nie ma mowy _.

Jeden z uczestników był przebrany za klauna i trzymał napis: _ Jestem smutnym klaunem, żyję w biedzie, a bogaci dzięki kryzysowi stają się bogatsi _. Szef związku CSC Marc Leemans powiedział, cytowany przez _ Le Soir _, że ludzie są już źli i sfrustrowani. _ Ważne jest, żeby tego nie lekceważyć _ - podkreślił.

bESVkcDh

Rząd zaprosił do siebie na rozmowy przedstawicieli trzech związków zawodowych. Związkowcy przyjęli zaproszenie, podkreślając, że nigdy nie odmawiali dialogu. Protest spowodował spore utrudnienia dla poruszających się po centrum Brukseli. Komunikacja działała, ale autobusy i tramwaje jeździły rzadziej lub były opóźnione.

Policja już w środę wieczorem odradzała transport samochodem do centrum miasta. W czwartek można było zaobserwować większy ruch rowerowy na ulicach stolicy Belgii. Charles Michel stoi na czele rządu, w którego skład weszły trzy partie flamandzkie: nacjonaliści z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), chrześcijańscy demokraci z CD&V, liberałowie z OpenVLD oraz jedyna partia frankofońska - Ruch Reformatorski (MR).

Tuż przed zaprzysiężeniem gabinetu Michel powiedział, że w koalicji zawarte zostało porozumienie w sprawie ram budżetowych, co pozwoli zrównoważyć budżet Belgii w 2018 roku. Ostatnio duże demonstracje przeciw decyzjom polityki rządowej Belgii miały miejsce w grudniu 2011 r. i w lutym 2013 r. Wówczas przyciągnęły kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą kontroli na lotniskach. Inaczej zaprotestują Chodzi o podróżnych, którzy wracają z krajów Afryki Zachodniej, gdzie wystąpiła gorączka krwotoczna.
"Kolaboranci Hitlera mieli swoje powody" Od czasu zaprzysiężenia w sobotę nowego rządu media uważnie przyjrzały się przeszłości nowego szefa MSW.
Zapobiegli zamachom dżihadystów Władze nie ujawniły jednak, ze względu na opinię publiczną, jakie mogły być potencjalne cele zamachów.
bESVkcDC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)