Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest skrajnych ortodoksów w Izraelu. Przeciw służbie wojskowej

0
Podziel się:

Manifestację zorganizowano w proteście przeciwko aresztowaniu i skazaniu na wojskowe więzienie studenta wyższej szkoły talmudycznej, który odmówił stawienia się do wojska.

Protest skrajnych ortodoksów w Izraelu. Przeciw służbie wojskowej
(PAP/EPA)

Izraelska policja poinformowała wczoraj o aresztowaniu w Jerozolimie pięciu żydowskich skrajnych ortodoksów (haredim), którzy brali udział w kilkusetosobowej manifestacji przeciwko zmuszaniu młodych haredim do pełnienia służby wojskowej.

Manifestujący wstrzymali ruch uliczny i obrzucili policjantów kamieniami i butelkami - powiedział rzecznik policji Micky Rosenfeld.

Manifestację zorganizowano w proteście przeciwko aresztowaniu i skazaniu na wojskowe więzienie studenta jesziwy (wyższej szkoły talmudycznej), który odmówił stawienia się do wojska - podały lokalne media.

Obowiązkowa służba wojskowa w Izraelu trwa dla mężczyzn trzy lata, ale zwolnieni są z niej obecnie studenci jesziw. W marcu jednak Kneset przegłosował ustawę, która zmusi część młodych haredim do odbycia służby wojskowej.

Przeciwko projektowi reformy dotyczącej odbywania służby wojskowej manifestowało na początku marca ponad 300 tys. ultraortodoksów, uznając zmiany w prawie za _ prześladowanie religijne _. Haredim stanowią 10 procent 8-milionowej ludności Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael chce pokoju, ale "nie za wszelką cenę" Amerykańska dyplomacja zakładała, że porozumienie ramowe, mające służyć jako podstawa do trwałego układu pokojowego, uda się osiągnąć w kwietniu tego roku.
Ostry kryzys na linii Izrael - Palestyna Lista nowych, w sumie ośmiu palestyńskich warunków została przekazana mediom przez biuro prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Ramallah dziś po południu.
Izrael stawia ultimatum Palestyńczykom Izrael domaga się najpierw od Palestyńczyków zaprzestania starań o przyjęcie ich państwa do ONZ-owskich agend.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)