Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Co dalej?

0
Podziel się:

Małgorzata Kidawa - Błońska mówi, że na razie nie ma planów spotkania premiera z kolejną grupą protestujących.

Małgorzata Kidawa - Błońska
Małgorzata Kidawa - Błońska (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Małgorzata Kidawa - Błońska mówi, że na razie nie ma planów spotkania premiera z kolejną grupą protestujących. Od wczoraj pod Sejmem zwiększenia świadczeń domagają się opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. W gmachu Sejmu o wyższe świadczenia walczą rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Rzeczniczka rządu tłumaczyła w radiowej Jedynce, że należy pamiętać o możliwościach budżetu, decydując o wzroście świadczeń. _ - Nie znaleziono porozumienia dlatego, że w tej chwili państwa nie stać na podniesienie tak wysoko tych świadczeń pielęgnacyjnych. To, co zrobiono dla rodzin dzieci niepełnosprawnych, jest i tak bardzo dużą zmianą. Ta podwyżka, która rodziców nie satysfakcjonuje, jest w naszym budżecie bardzo dużym wydatkiem _- mówiła rzeczniczka.

Małgorzata Kidawa-Błońska liczy, że protestujący opiekunowie niepełnosprawnych zaufają rządowi, gdy świadczenia wzrosną od 1 maja.

Rodzice niepełnosprawnych domagają się zrównania zasiłków z płacą minimalną już teraz. Rząd chce to zrobić w 2016 roku, do tego czasu stopniowo podnosić świadczenia. Rodzice tłumaczą, że wykonują swoją pracę całodobowo.

Dodatkowo ustawa zakazuje im jakiejkolwiek pracy zarobkowej, jeśli decydują się na pobieranie świadczenia. Rodzice wskazują też, że ich opieka jest tańsza dla państwa, niż opieka sprawowana nad nad niepełnosprawnymi w ośrodkach.

Pieniędzy domagają się też opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Im dodatkowo należą się zaległe zasiłki z odsetkami, przywrócone im po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

W grudniu 2013 Trybunał uznał, że wypłata zasiłków należy się osobom, które zostały ich pozbawione 1 lipca ubiegłego roku. Sędziowie przywrócili świadczenie w wysokości 520 złotych miesięcznie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m302261.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;negocjowal;z;opiekunami;ujawniaja;efekty,116,0,1504628.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister negocjował z opiekunami. Ujawniają efekty Zdaniem organizatorów protestu, rząd próbuje skłócić środowiska opiekujących się dorosłymi oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m275909.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/mamy;dosc;gnojenia;opiekunowie;chca;1;8;mld;zlotych,122,0,1503610.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Mamy dość gnojenia!" Opiekunowie chcą 1,8 mld złotych Pod Sejmem wyrośnie miasteczko protestujących. - _ Nie mamy za co żyć _ - mówią zdesperowani i zapowiadają, że bez pieniędzy nie odejdą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/m301827.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyzsze;zasilki;dla;niepelnosprawnych;nie;rozwiaza;problemu;na;wiecej;nas;nie;stac,169,0,1503145.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Premier odwraca się plecami", a prezydent powinien dać na dzieci, a nie Ukrainie Dzisiaj posłowie zdecydują o wysokości świadczeń dla niepełnosprawnych dzieci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)