Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest lekarzy
30.06.2012 17:50

Protest lekarzy od jutra. Wrócą pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ"

System jest tak skomplikowany, że nie da się uniknąć błędnego wypisywania recept - twierdzą lekarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Od jutra lekarze wracają do strajku. Nie dostali odpowiedzi na list wysłany do nowej prezes NFZ, Agnieszki Pachciarz. System jest tak skomplikowany, że nie da się uniknąć błędnego wypisywania recept - twierdzą lekarze.

aktualizacja 18:31

Na zdjęciu Krzysztof Bukiel

_ - Oszusci powinni być karani, ale czemu słuzą kary? _ - pytał na konferencji Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). - _ Kary dla lekarzy są tak sformułowane, że nawet najuczciwszy zapłaci. Kazdy lekarz, chcśc nie chcąc, popełni pomyłkę wypisując refundowany lek. _

Jak zapowiedział Piotr Watoła z OZZL, protest będzie przebiegał w pięciu formach. - _ Podstawową formą protestu od 1 lipca będzie wypisywanie leków, zgodnie z najlepszą wiedzą medyczną lekarzy, na drukach recept opracowanych przez Naczelną Izbę Lekarską. Drugą formą protestu, alternatywną, będzie powrót do pieczątki, którą kiedyś w styczniu przybijano na wszystkich receptach, czyli: refundacja do decyzji NFZ _ - mówił Watoła.

Kolejnymi formami mają być, jak wymieniał, _ używanie wszędzie tam, gdzie tylko jest możliwe, nazw międzynarodowych leków zgodnie z przepisami ustawy _, wypisywanie leków spoza listy leków refundowanych oraz _ niewpisywanie kodu NFZ na normalnych obowiązujących dzisiaj wzorach recept _

Lekarze, ogłaszając protest, stwierdzili, że środowisko lekarskie jest zastraszane. - Lekarze nie będą narzędziem w rękach rządzących, by ograniczac dostep do leków._ Lekarze się boją, więc nie wypisują leków refundowanych, by uniknąć kary. Niech pan premier odpowie polskiemu pacjentowi, czemu służą kary: czy ściganiu oszustów czy zastraszaniu lekarz _- mówił Bukiel.

WYSZUKIWARKA LEKÓW REFUNDOWANYCH:

Nazwa handlowa leku lub innego wyroby medycznego:

Lekarze podjęli decyzję o rozpoczęciu od jutra protestu. Przedstawiciele środowiska lekarskiego sprzeciwiają się w ten sposób karom za błędne wypisywanie recept na leki refundowane.
Związkowcy poinformowali, że lekarze powrócą, między innymi do dawnych form protestu, które polegały na wykorzystaniu pieczątek _ Refundacja do decyzji NFZ _.

Wynika to z braku istotnych porozumień pomiędzy środowiskiem lekarzy, a stroną rządową i NFZ. Według przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy rząd, tworząc zapisy refundacyjne, działa na szkodę nie tylko lekarzy, ale również pacjentów. Krzysztof Bukiel podkreślił, że system ten ma na celu zastraszanie lekarzy, oraz zmniejszenie dostępu pacjentów do leków refundowanych. Zaznaczył, że środowisko nie wyraża zgody na dalsze funkcjonowanie takich zapisów. Powiedział także, że zarówno lekarze, jak i związkowcy nie popierają oszustw w swoim środowisku, jednak obecne prawo nie zwalcza tej patologii, a nakłada sankcje na tych, którzy działają uczciwie. W jego ocenie NFZ zależy na sytuacji, w której refundacji będzie coraz mniej.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł przypomniał, że w tej sprawie środowisko skierowało list do NFZ. Zawarta była w nim prośba o wyjaśnienie całej sytuacji, oraz prośba o zmiany. Radziwiłł przypomniał, że NFZ do tej pory nie odpowiedział na postulaty, stąd decyzja lekarzy o proteście.
Medycy sprzeciwiają się karze umownej w wysokości 200 złotych za wszelkie najdrobniejsze błędy na recepcie na lek refundowany. Druga kwestia to umożliwienie podpisywania aneksów do umów dotyczących recept refundowanych, przez lekarzy, którzy nie zgodzili się na wcześniejsze umowy, mówiące o karach za błędy w receptach.

Czytaj więcej w Money.pl
Protest lekarzy. Tak odpowiedzieli szefowej NFZ Ocenili propozycje Agnieszki Pachciarz w sprawie surowych karach za niewłaściwe wypisywanie leków. Co czeka pacjentów?
10 największych błędów ustawy refundacyjnej Ustawa refundacyjna uderza w pacjentów i wprowadza chaos na rynku leków - oceniają eksperci w raporcie _ Do trzech razy sztuka _.
Afera w służbie zdrowia? To jeszcze nie koniec NFZ chce karać lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept, choć przepis ten został uchylony.
Tagi: protest lekarzy, lekarze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz