Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt o falklandy
11.04.2014 22:57

Protest Argentyny przeciwko brytyjskim manewrom na Falklandach

Jak zakomunikował argentyński MSZ, wiceminister spraw zagranicznych Eduardo Zuain wezwał brytyjskiego ambasadora Johna Freemana, aby wręczyć mu energiczną notę protestacyjną przeciwko nowej wojennej demonstracji w strefie pokoju, jaką jest południowy Atlantyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jimwmurphy/CC/Wikipedia)

Rząd argentyński wręczył dzisiaj ambasadorowi W. Brytanii w Buenos Aires notę protestacyjną przeciwko planowanym brytyjskim manewrom na Falklandach, w których ma uczestniczyć broń rakietowa.

Jak zakomunikował argentyński MSZ, wiceminister spraw zagranicznych Eduardo Zuain wezwał brytyjskiego ambasadora Johna Freemana, aby wręczyć mu _ energiczną notę protestacyjną przeciwko nowej wojennej demonstracji w strefie pokoju, jaką jest południowy Atlantyk _.

W nocie zwraca się uwagę na fakt, że manewry zostaną przeprowadzone z udziałem broni rakietowej, w którą jest wyposażona brytyjska obrona powietrzna archipelagu; ma ona sześć ruchomych baterii pocisków rakietowych Rapier, które _ brytyjskie siły zbrojne wykorzystywały na różnych teatrach działań wojennych _ - głosi nota argentyńskiego MSZ.

Rząd argentyńskiej prezydent Cristiny Fernandez oskarżył również W. Brytanię o _ zlekceważenie rezolucji Narodów Zjednoczonych, które wzywały obie strony do wznowienia negocjacji dotyczących suwerenności archipelagu Malwinów _.

Argentyna domaga się przywrócenia jej suwerennych praw do archipelagu, który od 1833 roku pozostaje w rękach Brytyjczyków. Londyn odmawia podjęcia rozmów w tej sprawie i podkreśla, że decyzja należy do samych mieszkańców Falklandów.

W referendum przeprowadzonym w 2013 roku, które nie uzyskało międzynarodowej aprobaty, opowiedzieli się oni za pozostawieniem archipelagu pod panowaniem korony brytyjskiej.

Archipelag składa się z dwóch dużych wysp i ok. 200 mniejszych o łącznej powierzchni ok. 12 000 km kwadratowych, a jego ludność wynosi ok. 3 400 osób. Od wybrzeża argentyńskiej Patagonii wyspy dzielą 464 kilometry, a od Londynu - 15 000 km.

W kwietniu 1982 roku argentyńskie wojska desantowe lądowały na wyspach, co wywołało wojnę z W. Brytanią. Argentyńczycy ponieśli klęskę w walkach z brytyjskim korpusem ekspedycyjnym i zostali zmuszeni w czerwcu tego samego roku do poddania się.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncern naftowy otrzyma od rządu 5 mld USD Za przejęcie przez rząd Argentyny w kwietniu 2012 roku kontrolnego pakietu 51 proc. akcji YPF hiszpański koncern żądał początkowo 10,5 mld dolarów.
Papież poprosił o nowy dowód. Po co mu? Papież Franciszek chce podróżować po świecie jako obywatel Argentyny i z tego powodu poprosił władze swej ojczyzny o nowy paszport i dowód osobisty.
Wypadek autobusowy. Wielu zabitych Ciężarówka zjechała na przeciwny pas ruchu i uderzyła w autobus. Oba pojazdy stanęły w płomieniach.
Tagi: konflikt o falklandy, argentyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz