Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest Argentyny przeciwko brytyjskim manewrom na Falklandach

0
Podziel się:

Jak zakomunikował argentyński MSZ, wiceminister spraw zagranicznych Eduardo Zuain wezwał brytyjskiego ambasadora Johna Freemana, aby wręczyć mu energiczną notę protestacyjną przeciwko nowej wojennej demonstracji w strefie pokoju, jaką jest południowy Atlantyk.

Protest Argentyny przeciwko brytyjskim manewrom na Falklandach
(Jimwmurphy/CC/Wikipedia)

Rząd argentyński wręczył dzisiaj ambasadorowi W. Brytanii w Buenos Aires notę protestacyjną przeciwko planowanym brytyjskim manewrom na Falklandach, w których ma uczestniczyć broń rakietowa.

Jak zakomunikował argentyński MSZ, wiceminister spraw zagranicznych Eduardo Zuain wezwał brytyjskiego ambasadora Johna Freemana, aby wręczyć mu _ energiczną notę protestacyjną przeciwko nowej wojennej demonstracji w strefie pokoju, jaką jest południowy Atlantyk _.

W nocie zwraca się uwagę na fakt, że manewry zostaną przeprowadzone z udziałem broni rakietowej, w którą jest wyposażona brytyjska obrona powietrzna archipelagu; ma ona sześć ruchomych baterii pocisków rakietowych Rapier, które _ brytyjskie siły zbrojne wykorzystywały na różnych teatrach działań wojennych _ - głosi nota argentyńskiego MSZ.

Rząd argentyńskiej prezydent Cristiny Fernandez oskarżył również W. Brytanię o _ zlekceważenie rezolucji Narodów Zjednoczonych, które wzywały obie strony do wznowienia negocjacji dotyczących suwerenności archipelagu Malwinów _.

Argentyna domaga się przywrócenia jej suwerennych praw do archipelagu, który od 1833 roku pozostaje w rękach Brytyjczyków. Londyn odmawia podjęcia rozmów w tej sprawie i podkreśla, że decyzja należy do samych mieszkańców Falklandów.

W referendum przeprowadzonym w 2013 roku, które nie uzyskało międzynarodowej aprobaty, opowiedzieli się oni za pozostawieniem archipelagu pod panowaniem korony brytyjskiej.

Archipelag składa się z dwóch dużych wysp i ok. 200 mniejszych o łącznej powierzchni ok. 12 000 km kwadratowych, a jego ludność wynosi ok. 3 400 osób. Od wybrzeża argentyńskiej Patagonii wyspy dzielą 464 kilometry, a od Londynu - 15 000 km.

W kwietniu 1982 roku argentyńskie wojska desantowe lądowały na wyspach, co wywołało wojnę z W. Brytanią. Argentyńczycy ponieśli klęskę w walkach z brytyjskim korpusem ekspedycyjnym i zostali zmuszeni w czerwcu tego samego roku do poddania się.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncern naftowy otrzyma od rządu 5 mld USD Za przejęcie przez rząd Argentyny w kwietniu 2012 roku kontrolnego pakietu 51 proc. akcji YPF hiszpański koncern żądał początkowo 10,5 mld dolarów.
Papież poprosił o nowy dowód. Po co mu? Papież Franciszek chce podróżować po świecie jako obywatel Argentyny i z tego powodu poprosił władze swej ojczyzny o nowy paszport i dowód osobisty.
Wypadek autobusowy. Wielu zabitych Ciężarówka zjechała na przeciwny pas ruchu i uderzyła w autobus. Oba pojazdy stanęły w płomieniach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)