Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
20.12.2014 16:32

Protest przeciwko przekazywaniu 16 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej

Na tacę rzućcie ze swoich - takie m.in. hasło można było przeczytać na transparentach uczestników obywatelskiego protestu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Tomasz Gzell)
Zdjęcie archiwalne

Ponad 100 osób demonstrowało przed Sejmem przeciw finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z budżetu kultury. Na tacę rzućcie ze swoich - takie m.in. hasło można było przeczytać na transparentach uczestników obywatelskiego protestu.

Jedna z przyjętych poprawek do budżetu na rok 2015, uchwalonego w środę w nocy przez Sejm - zgłoszona przez posłów PO i PSL - zakłada przekazanie 16 mln zł z budżetu kultury na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą _ Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej _.

Sprzeciwiali się temu uczestnicy demonstracji, którą w sobotę po południu zorganizowano w stolicy. Organizator protestu, redaktor naczelny pisma _ Liberte! _ Leszek Jażdżewski zbierał podpisy pod apelem do senatorów, by tę poprawkę odrzucili.

_ To, co zostało przegłosowane w Sejmie, ta poprawka do budżetu, pod osłoną nocy wpisana w ostatniej chwili, pod pozorem wspierania muzeum, to nie jest jeszcze prawo, które obowiązuje, dlatego że jeszcze musi to przejść przez Senat i zostać podpisane przez prezydenta. (...) To jeszcze nie jest prawo, jeszcze możemy protestować _ - mówił do zgromadzonych Jażdżewski.

_ Dotowanie związków wyznaniowych z państwowych funduszy jest sprzeczne z polskim prawem. Jest publiczną tajemnicą, że kolejne dotacje Ministerstwa Kultury i samorządów, pod pozorem finansowania powstających w ŚOB muzeów, są faktycznym wsparciem budowy miejsca kultu. Przyłączenie się do tego procederu ustawodawcy jest działaniem niemoralnym i bezprawnym. Każe wątpić, czy decyzje parlamentarzystów są podejmowane w interesie ogółu obywateli, czy pod dyktando najbardziej wpływowych grup _ - to fragment tekstu apelu.

_ Apelujemy do Pań i Panów senatorów - naprawcie błąd Sejmu i przywróćcie środki polskiej kulturze, sprawy kultu pozostawiając decyzjom finansowym jego wyznawców _ - czytamy dalej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz