Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest górników niepokoi kancelarię prezydenta

0
Podziel się:

Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd.

Protest górników niepokoi kancelarię prezydenta
(Bartosz Krupa/East News)

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski - na prośbę prezydenta Bronisława Komorowskiego - zwrócił się do premier Ewy Kopacz o wskazanie osoby, która w trybie pilnym przedstawi stanowisko rządu dot. programu naprawczego w górnictwie - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego podkreśliła, że Kancelaria Prezydenta _ ze szczególną uwagą śledzi informacje dotyczące sytuacji w polskim górnictwie, gdyż mogą one mieć znaczący wpływ na tempo prac legislacyjnych dotyczących górnictwa _.

_ Istotnym ogniwem w procedowaniu ustaw jest głowa państwa i dlatego na prośbę pana prezydenta Bronisława Komorowskiego szef kancelarii zwrócił się do pani premier o wskazanie osoby, która w trybie pilnym przedstawi stanowisko rządu dotyczące programu naprawczego w sektorze górniczym, zwłaszcza w zakresie propozycji legislacyjnych _ - poinformowała Trzaska-Wieczorek.

Dodała, że list został przekazany do kancelarii premiera.

Po południu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dojdzie do spotkania delegacji rządowej - m.in. pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka - z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęconego sytuacji w branży.

Rozmowy mają dotyczyć planu naprawczego dla Kompanii Węglowej (KW). Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd. W kopalniach przeznaczonych do likwidacji trwa protest.

W piątek Kowalczyk zwrócił się w liście do związków w KW o przedstawienie planu racjonalnych i możliwych do wdrożenia działań, które ustabilizują sytuację w Kompanii. Zadeklarował gotowość do spotkania w każdym uzgodnionym terminie i miejscu oraz chęć rzetelnego pochylenia się nad propozycjami związków.

Związkowcy nie przyjechali w piątek do Warszawy, gdzie zaprosił ich Kowalczyk. Wystosowali natomiast list do premier Ewy Kopacz, w którym zadeklarowali gotowość natychmiastowego rozpoczęcia rozmów na temat branży. Podkreślali, że warunkiem podjęcia rozmów jest wycofanie się przez rząd z planów likwidacji kopalń. Wyrazili też zdanie, że takie rozmowy powinny odbyć się na Śląsku.

Na poniedziałek w całym regionie śląsko-dąbrowskim zaplanowano akcję protestacyjno-strajkową.

Czytaj więcej w Money.pl
W sprawę górników zaangażuje się Donald Tusk? _ Proces likwidacji kopalń został już de facto rozpoczęty _ - ostrzega szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.
Górnicy nie przyjechali do Warszawy, więc... Ruszają rozmowy na temat kondycji Kompanii Węglowej, ale nie wiadomo, czy dojdzie do spotkania z protestującymi.
Ponad tysiąc górników strajkuje pod ziemią Nie zgadzają się na likwidacje kopalń. Eksperci nie mają złudzeń: _ To jest konieczne _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)