Notowania

ue
23.05.2013 22:37

Prostsze procedury w interesie inwestorów i środowiska

Unijna dyrektywa EIA z 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, zobowiązuje państwa członkowskie do poddawania odpowiedniej weryfikacji wszystkie inwestycje

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nova/CC BY-SA 3.0/wikipedia)

Proponowane przez KE uproszczenie procesu decyzyjnego przy wydawaniu opinii na temat wpływu inwestycji na środowisko przyniesie korzyści i firmom i samej przyrodzie, uważają organizatorzy konferencji naukowej _ Dyrektywa EIA _, która rozpoczęła się we Wrocławiu.

Uczestnicy dwudniowej międzynarodowej konferencji analizują proponowane przez Komisję Europejską zmiany, dotyczące zasad oceny inwestycji pod względem ich oddziaływania na środowisko naturalne.

Unijna dyrektywa EIA z 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, zobowiązuje państwa członkowskie do poddawania odpowiedniej weryfikacji wszystkie inwestycje, które mogą mieć duży wpływ na środowisko przyrodnicze.

Wykonywanie tych przepisów jest koniecznym i skrupulatnie sprawdzanym warunkiem przyznania unijnego dofinansowania. Oznacza to, że planowane drogi, lotniska, oczyszczalnie ścieków czy składowiska odpadów muszą być poddane spełniającym wymagania dyrektywy procedurom środowiskowym. W Polsce ocena taka przeprowadzana jest w ramach tzw. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W trakcie rozpoczętej w czwartek konferencji przedstawiciele ministerstw ochrony środowiska m.in. z Polski, Włoch, Danii, Hiszpanii, Czech i Holandii oraz naukowcy, analizowali proponowane przez Komisję Europejską zmiany, dotyczące zasad oceny inwestycji pod względem ich oddziaływania na środowisko naturalne.

Zdaniem Piotra Otawskiego z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska obecny wymóg rozpoczęcia weryfikacji we wczesnej fazie inwestycji i równoczesne przeprowadzenie pełnej oceny, to zwykle wieloetapowy proces, rozłożony w czasie. Podczas konferencji omawiano zmiany, które w przyszłości uproszczą te działania.

_ Przedstawione propozycje w pewien sposób +odchudzą+ całą procedurę, wzmocnią też system ochrony środowiska i umożliwią inwestorom skorzystanie z rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb _ - podkreślił na konferencji Otawski.

Dzięki proponowanym zmianom jedynie inwestycje, które mają znaczący wpływ na środowisko, będą podlegać ocenie. Natomiast niewielkie przedsięwzięcia o lokalnej skali oddziaływania zostaną ocenione szybciej i taniej. Uprości to cały proces, szczególnie w przypadkach, gdy wymaganych jest kilka ocen i w całe przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilka organów.

_ Dzięki takim spotkaniom polscy przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji mogą wziąć udział w międzynarodowej dyskusji i mieć realny wpływ na przyszłość europejskiego prawa ochrony środowiska _ - powiedział prezes CPE, członek Zarządu ELNI dr Jerzy Jendrośka.

Konferencja potrwa do piątku. Została zorganizowana m.in. przez międzynarodową organizację ELNI - Environmental Law Network International, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Centrum Prawa Ekologicznego (CPE), Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Opolski.

Czytaj więcej w Money.pl
Częściej donosimy na korupcję w UE Z Polski napłynęły 24 zgłoszenia od osób bądź instytucji prywatnych, a dwa zgłoszenia pochodziły od źródeł publicznych
Pierwszy krok do unii bankowej wykonany Polski rząd wspiera projekt utworzenia unii bankowej i poważnie rozważa przystąpienie. Nadzór Bankowy zacznie działać od połowy przyszłego roku.
Metody połowu ryb w UE bardziej ekologiczne Ekolodzy z koalicji OCEAN2012 podkreślili w oświadczeniu, że decyzja ministrów ws. reformy wspólnej polityki rybołówstwa jest krokiem w dobrym kierunku.
Bruksela sięgnie nam głęboko do kieszeni Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian budżetu UE na 2013 r.
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz