Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycje rządu w sprawie In vitro. "Krok w dobrą stronę"

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin argumentuje, że teraz w tej kwestii wolno wszystko - niszczyć zarodki, handlować nimi, selekcjonować pod kątem płci.

Propozycje rządu w sprawie In vitro. "Krok w dobrą stronę"
(Damian Klamka/East News)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin argumentuje, że teraz w tej kwestii wolno wszystko - niszczyć zarodki, handlować nimi, selekcjonować pod kątem płci. Chce też szybkiego przyjęcia ustawy bioetycznej.

Minister podkreślił zarazem, że jest przeciwny tworzeniu tzw. zarodków nadliczbowych, którym - jak zaznaczył - przyznaje się tylko warunkowe prawo do istnienia. _ - Uważam, że takie traktowanie ludzkiego istnienia, kłóci się z podstawowymi zasadami cywilizacji zachodniej. Mam świadomość, że w tej sprawie będę w rządzie w mniejszości _ - przyznał.

Zdaniem Gowina propozycja przedstawiona wczoraj przez premiera jest krokiem w dobrą stronę, bo jak - zauważył - obecnie w kwestii in vitro _ wszystko wolno, można niszczyć zarodki, wolno nimi handlować, wolno dokonywać selekcji np. pod kątem płci _.

_ - Aczkolwiek jest to krok niewystarczający, uważam, że stać nas na szybkie przyjęcie ustawy bioetycznej, stać nas także na ratyfikowanie konwencji bioetycznej, takie propozycje przedłożyłem wczoraj premierowi _ - powiedział Gowin dziennikarzom.

Gowin był też pytany o zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że jeśli refundacja metody zapłodnienia in vitro ma być uregulowana w rozporządzeniu, to zostanie ono zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.

_ - W mojej ocenie - i mówię to jako osoba dosyć sceptycznie podchodząca do tych propozycji (premiera) - są one niestety zgodne z prawem _ - powiedział minister.

Premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedzieli, że zapłodnienie in vitro będzie finansowane w ramach programu zdrowotnego. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Program przewidziany jest na 3 lata; ma objąć 15 tysięcy par. Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu - od lipca do końca 2013 r. - to ok. 50 mln zł. W następnych latach ma to być kwota dwukrotnie wyższa.

Premier zapowiedział, że dalsze losy programu będą zależały od zapisów ustawy, która ma powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu. _ Jeśli nie wejdzie w życie ustawa, która to będzie regulowała, bo posłowie nie dojdą ze sobą do porozumienia, to będzie możliwość przedłużania takiego programu _ - dodał Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie kompromisu w sprawie in vitro - _ Oni muszą zaakceptować nasz punkt widzenia_ - uważa Jarosław Gowin. _ _
Kaczyński nie ustępuje. "To klin w Platformę" PiS nie rezygnuje z planów zorganizowana okrągłego stołu w sprawie in vitro.
PO zmienia strategię. Czołowy polityk partii ujawnia Platforma przyspiesza prace nad kontrowersyjną ustawą o _ in vitro _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)