Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci Andrzeja Leppera

0
Podziel się:

Śledczy sprawdzają czy ktoś namówił lidera Samoobrony do targnięcia się na swoje życie.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci Andrzeja Leppera
(PAP/Radek Pietruszka)

Podczas sekcji zwłok Andrzeja Leppera nie stwierdzono obrażeń, które wskazywałyby na udział osób trzecich - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska.Śledczy sprawdzają jednak czy ktoś nie nakłonił przewodniczącego Samoobrony do targnięcia się na swoje życie. PiS domaga się zwołania posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w tej sprawie.

Aktualizacja 16:49* *

Podkreśliła, że protokół sekcji zwłok będzie sporządzony po przeprowadzeniu przez biegłych dodatkowych badań. Nie potrafiła określić precyzyjnego terminu przedstawienia dokumentu, w którym biegli przedstawią kompleksowe ustalenia.

Prokuratura wszczęła dziś śledztwo w sprawie samobójstwa Leppera. Została też zlecona sekcja zwłok, którą wykonał zakład medycyny sądowej.

Śledztwo wszczęto na podstawie art. 151 Kodeksu karnego, który stanowi: _ Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 _. _ Brane są pod uwagę różne hipotezy, różne wersje śledcze. Nadrzędnym celem prokuratury jest ustalenie, czy doszło do przestępstwa i jakie były okoliczności. Aby ustalić, czy zostało popełnione przestępstwo, należy stwierdzić, czy do targnięcia się na własne życie przyczyniły się inne osoby _ - zaznaczyła Lewandowska.

W sobotę prokuratura informowała, że według wstępnej hipotezy przyczyną samobójstwa polityka mogły być kłopoty finansowe. Lewandowska nie chciała ujawnić żadnych szczegółów ani ustaleń. Dlatego nie skomentowała doniesień RMF FM, które podało, że w gabinecie znaleziono dokumenty świadczące o olbrzymich długach Leppera, m.in. sporą liczbę wezwań do zapłaty wystawionych na szefa Samoobrony.

Śledztwo w sprawie samobójstwa Leppera będzie nadzorować warszawska prokuratura apelacyjna. Monitoringiem obejmie je Prokuratura Generalna; oznacza to, że będzie ona informowana o postępach w śledztwie i decyzjach, które będą w nim zapadać.

Szef Samoobrony, b. wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona Andrzej Lepper został znaleziony martwy w piątek w warszawskiej siedzibie partii. Jak ujawniła prokuratura, Leppera - powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego - znalazł ok. godz. 16.20 jego zięć. Oględziny z udziałem biegłych medycyny sądowej nie wykazały na ciele zmarłego żadnych obrażeń, poza bruzdą wisielczą, co - jak mówił - wskazuje na fakt, że do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie. Ostateczne ustalenia zależą jednak od sekcji zwłok. W siedzibie Samoobrony nie znaleziono listu pożegnalnego. Przesłuchano pracowników biura Leppera i inne osoby, które się z nim stykały. Zabezpieczono m.in. telefon komórkowy zmarłego oraz dokumentację z biura.

Niektórzy byli współpracownicy Leppera nie wierzą w samobójstwo. Z kolei według szefa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina, w ostatnim czasie w życiu Leppera nastąpił _ ogromny natłok negatywnych zdarzeń _, m.in. choroba syna, trudności w gospodarstwie, groźba więzienia.

Zbigniew Ziobro i Arkadiusz Mularczyk z PiS złożą wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w sprawie śmierci Andrzeja Leppera. Mularczyk podkreślił, że okoliczności śmierci szefa Samoobrony muszą być dokładnie zbadane, tak, by nie było co do tego wątpliwości.

Poseł PiS mówił, że powinien być wzięty pod uwagę wątek zeznań Tomasz Sakiewicza. Według informacji redaktora naczelnego _ Gazety Polskiej _, Andrzej Lepper przed śmiercią potwierdził wersję CBA i Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą przecieku w sprawie afery gruntowej. Miał też wskazać nazwisko osoby, która była źródłem przecieku. Europoseł PiS Zbigniew Ziobro uważa, że jest to ważny trop w sprawie afery gruntowej. Przypomniał, że sprawa przecieku została wcześniej umorzona. Według polityków PiS, nadzór nad śledztwem powinien objąć prokurator generalny Andrzej Seremet.

Czytaj, jak forumowicze komentują śmierć Andrzeja Leppera

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t154131.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/decyzja;w;sprawie;sledztwa;dotyczacego;smierci;lepper,152,0,887960.html) Lepper w sprawie Kaczyńskiego. Bał się... Prokuratura Okręgowa w Warszawie podejmie dziś decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie samobójczej śmierci Andrzeja Leppera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t154126.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/andrzej;lepper;nie;zyje;to;samobojstwo,163,0,887203.html) Andrzej Lepper nie żyje. To samobójstwo? Ciało byłego wicepremiera w rządzie PiS, znaleziono w warszawskiej siedzibie partii. _ To dla nas szok _ - politycy wspominają lidera Samoobrony. Część nie wierzy w to, że targnął się na swoje życie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)