Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratura wojskowa, ujawnia kulisy kontroli dziennikarzy

0
Podziel się:

Wojskowym śledczym zarzucono, że przeglądali billingi i esemesy dziennikarzy, zajmujących się Smoleńskiem.

Prokuratura wojskowa, ujawnia kulisy kontroli dziennikarzy
(PAP/EPA)

Nie jest prawdą, jakoby dziennikarze TVN24.pl i _ Rzeczpospolitej _ byli inwigilowani przez prokuraturę w związku z badaną przez nich sprawą śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej - twierdzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Prokuratura zaprzecza, jakoby występowała o billingi rozmów telefonicznych dziennikarzy lub treść odbieranych przez nich i wysyłanych esemesów. Sprawdzane były jedynie billingi prokuratorów zajmujących się śledztwem smoleńskim i weryfikowano, z kim rozmawiali oni przez telefon - zapewnił zastępca Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu płk Mikołaj Przybył.

Według _ Rzeczpospolitej _ wojskowi prokuratorzy analizowali billingi i esemesy dziennikarzy śledczych Macieja Dudy z TVN24.pl i Cezarego Gmyza z _ Rz _. Sprawa miała dotyczyć odsunięcia od śledztwa smoleńskiego prokuratora Marka Pasionka. Jego przełożeni podejrzewali go o przekazywanie tajemnic postępowania mediom.

_ Rzeczpospolita _ napisała, że prokurator wojskowy zażądał od operatorów telefonicznych wykazu wszystkich połączeń dziennikarzy z ponad połowy 2010 roku, zwrócił się także o wykaz i treść otrzymanych i wysyłanych przez nich esemesów.

Śledztwo dotyczące ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji stanowiącej tajemnicę śledztwa sprawie katastrofy smoleńskiej prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Jak powiedział płk Mikołaj Przybył, informacje podane przez _ Rzeczpospolitą _ są nierzetelne, a w części nieprawdziwe. Jak dodał, w toku śledztwa poddano analizie połączenia, jakie wykonywał z telefonu służbowego prokurator Marek Pasionek, i inne połączenia telefoniczne wykonywane przez prokuratorów posiadających informacje stanowiące tajemnicę śledztwa.

_ - Prokuratura sprawdzała wyłącznie billingi prokuratorów i występowała o dane użytkowników lub właścicieli telefonów, z którymi ci prokuratorzy się kontaktowali. W momencie występowania do operatora o takie dane, prokurator prowadzący sprawę nie miał pojęcia, czy rozmówcą sprawdzanych osób byli dziennikarze. Chcę podkreślić, że sprawdzaliśmy billingi prokuratorów, a nie dziennikarzy _ - powiedział Przybył.

Jak wyjaśnił, normalną procedurą technologiczną w przypadku weryfikacji numerów jest tzw. sprawdzanie krzyżowe.

_ - Sprawdzane są numery, z którymi łączył się prokurator, jednocześnie sprawdzane jest, czy dany numer uzyskał połączenie z numerem prokuratora. Tak to się normalnie odbywa od strony technologicznej, by wykluczyć jakiekolwiek pomyłki. Prokuratura nigdy nie występowała o billingi wskazanych imiennie dziennikarzy, nie może być mowy o ich inwigilacji _ - stwierdził.

Jak podkreślił, prokurator prowadzący śledztwo ma obowiązek wykonać wszystkie czynności zmierzające do wykrycia sprawcy.

_ - Nie można grozić prokuratorowi wszczęciem postępowania karnego za prawidłowe wykonywanie swoich ustawowych obowiązków. Dodatkowo podkreślić należy, że kłamliwym jest stwierdzenie, że prokurator nadzorujący postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej nie kontaktował się z red. Cezarym Gmyzem. Co innego wynika z zebranego materiału dowodowego _ - stwierdził Przybył.

Według _ Rzeczpospolitej _ Duda i Gmyz zapowiadają złożenie zażalenia do sądu, a także zawiadomienia o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez wojskowych śledczych.

O śledztwie smoleńskim czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86121.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ekspertyza;czarnych;skrzynek;tu-154;moze;wplynac;na;kierunek;postepowania,123,0,998011.html) Jest ekspertyza czarnych skrzynek Tu-154 Dokument zawiera kilkaset stron, obecnie trwa jego analiza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t149191.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;jest;slaby;i;chorobliwie;ambitny;jego;pomysly;sa;passe,163,0,996259.html) Tusk jest słaby i chorobliwie ambitny. Jego pomysły są passe Jadwiga Staniszkis w rozmowie z Money.pl podsumowuje mijający rok w polityce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t95680.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;odpowiedz;rosji;w;sprawie;fragmentacji;wraku;tu-154,1,0,996097.html) Co się stało z Tu-154? Rosjanie odpowiadają W lutym bieżącego roku prokuratura wystąpiła o pomoc prawną do Federacji Rosyjskiej z pytaniem o informacje co do sposobu postępowania z wrakiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97950.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uchylenie;immunitetu;macierewicza;seremet;ewentualna;decyzja;w;styczniu,228,0,994532.html) Zdradził, kiedy będzie decyzja ws Macierewicza Prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że do końca grudnia będzie gotowa analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)