Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądownictwo w polsce
03.12.2012 16:40

Prokuratura w Poznaniu zbada sprawę zakupu budynku gdańskiego sądu

W listopadzie Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło zawiadomienie w tej sprawie do Prokuratora Generalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zbada, czy przy kupnie budynków dla sądu w Gdańsku doszło do przestępstwa - poinformowała Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Według śledczych mogło dojść do ominięcia przepisów prawa o zamówieniach publicznych. *

W listopadzie Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło zawiadomienie w tej sprawie do Prokuratora Generalnego. Ten zdecydował o przekazaniu sprawy do Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, która wyznaczyła do zbadania poznańską prokuraturę okręgową.

Zawiadomienie złożone przez szefa CBA wpłynęło do prokuratury w czwartek, sprawą zajmie się tamtejszy Wydział VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej - powiedziała w rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

_ - Według CBA istnieją uzasadnione podstawy podejrzenia popełnienia przestępstwa podczas realizacji inwestycji "Gdańskie Centrum Sprawiedliwości". Miało ono polegać na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dyrektorów Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego w Gdańsku _ - powiedziała.

Jak dodała, sprawa ma związek z zawarciem w maju 2012 roku umowy kupna i sprzedaży zespołu budynków biurowych na potrzeby tamtejszego sądu okręgowego. _ Istnieje uzasadnione podejrzenie, że w związku z niedopełnieniem obowiązków przy zawieraniu tej umowy doszło do ominięcia przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych, co mogło skutkować powstaniem szkody w interesie publicznym _ - dodała Mazur-Prus.

Informacje poznańskiej prokuratury skomentował też w poniedziałek premier Donald Tusk. Pytany, czy sprawa gdańskiego sądu jest _ efektem wojny między CBA a Ministerstwem Sprawiedliwości _, szef rządu powiedział, że o takim sporze nie słyszał.

_ - Wykluczam jakieś konflikty, szczególnie takie gorące konflikty pomiędzy instytucjami, które w większym czy mniejszym stopniu są mi podległe, i nie mam wrażenia, by dochodziło do jakichkolwiek nieporozumień czy kontrowersji pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a Centralnym Biurem Antykorupcyjnym _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Warszawie.

_ - Sprawa budynku sądowego w Gdańsku jest badana i moim zdaniem będzie dość szybko wyjaśniona i będziemy wiedzieli, czy tam doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości, czy do jakichś elementów korupcji. I wtedy będziemy te kwestie komentowali _ - dodał premier.

W drugiej połowie października rzecznik CBA Jacek Dobrzyński informował, że wiosną do Biura dotarły _ pewne informacje o możliwych nieprawidłowościach _ przy zakupie na potrzeby gdańskiego wymiaru sprawiedliwości budynków przy ul. 3 Maja w Gdańsku. W listopadzie CBA złożyło zawiadomienie _ po przeanalizowaniu i weryfikacji informacji zebranych w tej sprawie _, w tym dokumentów, które dostarczyły gdański magistrat oraz miejscowy sąd okręgowy. Biuro nie podało, na czym mogło polegać ewentualne przestępstwo i kto je mógł popełnić. Nieoficjalnie informowano, że CBA podejrzewa możliwość przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ze strony przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

_ - Wcale się nie dziwię, że CBA przygląda się tej sprawie _ - mówił wtedy minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zaznaczył, że kupna dokonał sąd, ministerstwo tylko wyraziło zgodę. Zdaniem Gowina wyjaśnić należałoby wynajęcie w 2008 r. przez sąd od miejscowego developera budynku zbudowanego tak, by odpowiadał potrzebom sądu.

_ - Gdy minister (Krzysztof) Kwiatkowski przyjrzał się warunkom najmu, doszedł do słusznego wniosku, że to jest umowa bardzo niekorzystna dla sądu, zdecydował się wówczas budynku już nie wynajmować, a kupić. Developer zażądał wysokiej ceny, minister Kwiatkowski nie zgodził się na to, w tym momencie ja przejąłem negocjacje po zmianie rządu _ - mówił Gowin w połowie listopada.

Minister odrzucił zarzut naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych przy kupnie budynku. _ Przed podjęciem decyzji uzyskaliśmy stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych, że kupno jest zgodne z ustawą _ - przypomniał.

Rzeczniczka MS Patrycja Loose mówiła wtedy, że w grudniu 2011 r. resort wystąpił do MSW o objęcie tej i kilkunastu innych inwestycji tzw. tarczą antykorupcyjną. _ Naszą uwagę zwróciło, że operaty znacznie się od siebie różniły _ - dodała.

Zabytkowy obiekt mieszczący się w centrum Gdańska, w sąsiedztwie sądu okręgowego i apelacyjnego oraz aresztu śledczego, wykupił przed kilkoma laty miejscowy deweloper. Przedsiębiorca odremontował, przebudował i rozbudował obiekt, zyskując ponad 20 tys. m kw powierzchni użytkowej, a wnętrza zaadaptował tak, by mogły służyć na potrzeby sądu.

W października 2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Najem trwał do maja br., kiedy to resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości.

Jak poinformowała wtedy Monika Cichowska z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku, gdański przedsiębiorca chciał uzyskać za obiekt 180 mln zł. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja br., wyniosła 157 mln zł. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.

Czytaj więcej o polskim wymiarze sprawiedliwości w Money.pl
Seremet się broni. Zarzuty wobec Gowina _ - Brak decyzji w sprawie sprawozdania z działalności prokuratury miał wpływ na pracę prokuratury _ - uważa prokurator generalny Andrzej Seremet.
Złe zdanie o tej instytucji ma 82 proc. Polaków Polacy niezmiennie negatywnie wypowiadają się o działalności Narodowego Funduszu Zdrowia, krytycznie oceniają też działalność sądów i prokuratury.
Ostra krytyka prokuratury. "Wzmocnić nadzór" Zobacz, jakie zmiany proponuje były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Tagi: sądownictwo w polsce, prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz