Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratura w Polsce. Biernacki krytycznie o sprawozdaniu Seremeta

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wyraził krytyczną opinię do sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury w 2012 roku.

Prokuratura w Polsce. Biernacki krytycznie o sprawozdaniu Seremeta
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)
bFexqgBN

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wyraził krytyczną opinię do sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury w 2012 r. Zaznaczył, że szereg uwag dotyczy m.in. działania prokuratury pod względem organizacyjnym.

Uwagi szefa resortu sprawiedliwości zostały zawarte w stanowisku do sprawozdania prokuratora generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2012 r. _ wyrażam krytyczną opinię o przedłożonym przez Prokuratora Generalnego sprawozdaniu z rocznej działalności prokuratury za rok 2012 _ - napisał szef resortu w stanowisku.

_ - Mam szereg uwag co do formy sprawozdania, do formy działania prokuratury pod względem organizacyjnym _ - powiedział we wtorek Biernacki w TVP Info.

bFexqgBP

Dodał, że przed spotkaniem z premierem nie chce dyskutować o szczegółach zastrzeżeń wobec prokuratora generalnego. _ - Będę w tej sprawie starał się całkowicie milczeć do podjęcia decyzji przez premiera _ - zaznaczył.

_ - Dostrzegamy też rzeczy, które pan prokurator generalny chciał zmienić. To nie jest tak, że jest to obraz całkowicie jednostronny. Nie ukrywam, że bardzo dużo naszych uwag chcemy przekuć i przekuwamy w prawie o prokuraturze _ - zaznaczył.

_ - Tu nie chodzi o samego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Mi zależy przede wszystkim na tym, by nie była to dyskusja krótka, quasi-polityczna: pojawił się temat i temat się skończył. Dlatego celem moim jest wprowadzenie ustawy prawo o prokuraturze z pewnymi modyfikacjami _ - powiedział Biernacki.

Minister sprawiedliwości w stanowisku do sprawozdania prokuratora generalnego wskazuje m.in. na _ poważne mankamenty w efektywnym zarządzaniu kadrą orzeczniczą prokuratury _, _ pasywność w zakresie wypracowania sprawnych mechanizmów przejmowania do prowadzenia skomplikowanych spraw przez prokuratury okręgowe i apelacyjne _ oraz _ brak efektywnego nadzoru służbowego nad realizacją postanowień ustawowych w tym zakresie _. Do dokumentu dotarł portal TVN24.pl.

bFexqgBV

B. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że krytyczna ocena sprawozdania Seremeta z działalności prokuratury, jaką sformułował obecny szef resortu, jest zbieżna z jego oceną. Jednak - zaznaczył Gowin - _ negatywna ocena działalności prokuratury niekoniecznie musi być tożsama z negatywną oceną działalności prokuratora generalnego _.

_ - Inicjatywa złożenia wniosku o ewentualne odwołanie prokuratora generalnego należy do premiera, a ostateczna decyzja do Sejmu, ale w mojej ocenie prokurator generalny w zbyt wielu sprawach ma związane ręce przez obecną ustawę, by można go było obarczać odpowiedzialnością za wszystkie uchybienia w pracy prokuratury _ - uważa Gowin.

Według niego, _ absolutnie niezbędne jest, by w jak najkrótszym czasie przyjąć projekt nowej ustawy o prokuraturze _, który przygotował jeszcze jako minister sprawiedliwości. _ - Ten projekt zachowuje najcenniejszą rzecz z poprzedniej nowelizacji, czyli niezależność prokuratora generalnego _ - podkreślił b. minister. Zdaniem Gowina, pora na ustawę, która zapewni prokuraturze niezależność, a _ jednocześnie zagwarantuje Polakom, że prokuratura będzie funkcjonowała lepiej, niż do tej pory _.

Jednym z założeń przygotowanego przez Gowina projektu jest przedstawianie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego w Sejmie i debata nad nim. _ Debata, podobnie jak debata nad sprawozdaniem prezesa NIK, nie ma się kończyć głosowaniem _ - mówił Gowin.

bFexqgBW

Ponadto - w ocenie byłego ministra sprawiedliwości - konieczne jest zwiększenie kompetencji rządu w odniesieniu do prokuratury, np. poprzez formułowanie _ kierunkowych wytycznych _ dla prokuratury.

Zgodnie z ustawą o prokuraturze prokurator generalny przedstawia premierowi sprawozdanie z rocznej działalności nie później niż do końca pierwszego kwartału roku następnego. Minister sprawiedliwości przedstawia natomiast na piśmie swoje stanowisko do sprawozdania prokuratora generalnego.

Zgodnie z przepisami premier przyjmuje, albo odrzuca sprawozdanie PG, _ mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw _. Ustawa nie reguluje terminu decyzji premiera.

W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. Przed złożeniem takiego wniosku premier zasięga opinii Krajowej Rady Prokuratury. Ustawa o prokuraturze stanowi, że Sejm może odwołać prokuratora generalnego uchwałą podjętą większością dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

bFexqgBX
Czytaj więcej w Money.pl
Tak prokuratura będzie walczyć z rasizmem 24 godziny na dobę zawsze pod telefonem. Tak ma pracować prokurator odpowiedzialny za sprawy rasistowskie i ksenofobiczne.
Wyłudzili od NFZ ponad sto tysięcy złotych Ponad 170 zrzutów usłyszały osoby, które wyłudziły pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Właściciele ośrodka rehabilitacyjnego od 2005 do 2009 oku fałszowali dokumentację.
Były poseł PiS donosi do prokuratury Według Wiplera, działania wojewody wyczerpują znamiona dwóch przestępstw.
bFexqgCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)