Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura w Polsce. Biernacki krytycznie o sprawozdaniu Seremeta

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wyraził krytyczną opinię do sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury w 2012 roku.

Prokuratura w Polsce. Biernacki krytycznie o sprawozdaniu Seremeta
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wyraził krytyczną opinię do sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury w 2012 r. Zaznaczył, że szereg uwag dotyczy m.in. działania prokuratury pod względem organizacyjnym.

Uwagi szefa resortu sprawiedliwości zostały zawarte w stanowisku do sprawozdania prokuratora generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2012 r. _ wyrażam krytyczną opinię o przedłożonym przez Prokuratora Generalnego sprawozdaniu z rocznej działalności prokuratury za rok 2012 _ - napisał szef resortu w stanowisku.

_ - Mam szereg uwag co do formy sprawozdania, do formy działania prokuratury pod względem organizacyjnym _ - powiedział we wtorek Biernacki w TVP Info.

Dodał, że przed spotkaniem z premierem nie chce dyskutować o szczegółach zastrzeżeń wobec prokuratora generalnego. _ - Będę w tej sprawie starał się całkowicie milczeć do podjęcia decyzji przez premiera _ - zaznaczył.

_ - Dostrzegamy też rzeczy, które pan prokurator generalny chciał zmienić. To nie jest tak, że jest to obraz całkowicie jednostronny. Nie ukrywam, że bardzo dużo naszych uwag chcemy przekuć i przekuwamy w prawie o prokuraturze _ - zaznaczył.

_ - Tu nie chodzi o samego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Mi zależy przede wszystkim na tym, by nie była to dyskusja krótka, quasi-polityczna: pojawił się temat i temat się skończył. Dlatego celem moim jest wprowadzenie ustawy prawo o prokuraturze z pewnymi modyfikacjami _ - powiedział Biernacki.

Minister sprawiedliwości w stanowisku do sprawozdania prokuratora generalnego wskazuje m.in. na _ poważne mankamenty w efektywnym zarządzaniu kadrą orzeczniczą prokuratury _, _ pasywność w zakresie wypracowania sprawnych mechanizmów przejmowania do prowadzenia skomplikowanych spraw przez prokuratury okręgowe i apelacyjne _ oraz _ brak efektywnego nadzoru służbowego nad realizacją postanowień ustawowych w tym zakresie _. Do dokumentu dotarł portal TVN24.pl.

B. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że krytyczna ocena sprawozdania Seremeta z działalności prokuratury, jaką sformułował obecny szef resortu, jest zbieżna z jego oceną. Jednak - zaznaczył Gowin - _ negatywna ocena działalności prokuratury niekoniecznie musi być tożsama z negatywną oceną działalności prokuratora generalnego _.

_ - Inicjatywa złożenia wniosku o ewentualne odwołanie prokuratora generalnego należy do premiera, a ostateczna decyzja do Sejmu, ale w mojej ocenie prokurator generalny w zbyt wielu sprawach ma związane ręce przez obecną ustawę, by można go było obarczać odpowiedzialnością za wszystkie uchybienia w pracy prokuratury _ - uważa Gowin.

Według niego, _ absolutnie niezbędne jest, by w jak najkrótszym czasie przyjąć projekt nowej ustawy o prokuraturze _, który przygotował jeszcze jako minister sprawiedliwości. _ - Ten projekt zachowuje najcenniejszą rzecz z poprzedniej nowelizacji, czyli niezależność prokuratora generalnego _ - podkreślił b. minister. Zdaniem Gowina, pora na ustawę, która zapewni prokuraturze niezależność, a _ jednocześnie zagwarantuje Polakom, że prokuratura będzie funkcjonowała lepiej, niż do tej pory _.

Jednym z założeń przygotowanego przez Gowina projektu jest przedstawianie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego w Sejmie i debata nad nim. _ Debata, podobnie jak debata nad sprawozdaniem prezesa NIK, nie ma się kończyć głosowaniem _ - mówił Gowin.

Ponadto - w ocenie byłego ministra sprawiedliwości - konieczne jest zwiększenie kompetencji rządu w odniesieniu do prokuratury, np. poprzez formułowanie _ kierunkowych wytycznych _ dla prokuratury.

Zgodnie z ustawą o prokuraturze prokurator generalny przedstawia premierowi sprawozdanie z rocznej działalności nie później niż do końca pierwszego kwartału roku następnego. Minister sprawiedliwości przedstawia natomiast na piśmie swoje stanowisko do sprawozdania prokuratora generalnego.

Zgodnie z przepisami premier przyjmuje, albo odrzuca sprawozdanie PG, _ mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw _. Ustawa nie reguluje terminu decyzji premiera.

W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji. Przed złożeniem takiego wniosku premier zasięga opinii Krajowej Rady Prokuratury. Ustawa o prokuraturze stanowi, że Sejm może odwołać prokuratora generalnego uchwałą podjętą większością dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak prokuratura będzie walczyć z rasizmem 24 godziny na dobę zawsze pod telefonem. Tak ma pracować prokurator odpowiedzialny za sprawy rasistowskie i ksenofobiczne.
Wyłudzili od NFZ ponad sto tysięcy złotych Ponad 170 zrzutów usłyszały osoby, które wyłudziły pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Właściciele ośrodka rehabilitacyjnego od 2005 do 2009 oku fałszowali dokumentację.
Były poseł PiS donosi do prokuratury Według Wiplera, działania wojewody wyczerpują znamiona dwóch przestępstw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)