Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratura zbada wyjazdy wszystkich posłów

0
Podziel się:

Prokuratura czeka na wynik audytu Sejmu w sprawie wyjazdów poselskich.

Prokuratura zbada wyjazdy wszystkich posłów
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bEKpvWpx

Prokuratura zbada prawidłowość służbowych wyjazdów zagranicznych wszystkich posłów, w wypadku których zajdzie możliwość popełnienia przestępstwa, nie tylko byłych posłów PiS - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej prok. Przemysław Nowak był w poniedziałek pytany przez dziennikarzy o śledztwo ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez b. posłów PiS Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego. Chodzi o służbową delegację tych polityków do Madrytu. Doniesienie złożył klub SLD.

Nowak zaznaczył, że prokuratura posiada już dokumentację z Sejmu na temat podróży służbowych trzech posłów PiS; dotyczy ona także ich poprzednich wyjazdów. Dodał, że prokuratura otrzymała też informację dotyczące daty zakupu biletów z linii lotniczej, którą podróżowali do Hiszpanii.

bEKpvWpz

Według Nowaka prokuratura czeka na wynik audytu Sejmu ws. wyjazdów poselskich. _ - To będzie dla nas istotny dokument, który zakreśli ramy przedmiotowe i podmiotowe postępowania. W tym postępowaniu będziemy badali czyny wszystkich posłów, w zakresie których zachodzi możliwość popełnienia przestępstwa _ - podkreślił.

Dopytany czy postępowanie będzie dotyczyło nie tylko Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego, powtórzył: - _ Z całą pewnością będziemy badali czyny wszystkich posłów, w zakresie których będzie zachodziło podejrzenie popełnienie przestępstwa _.

Jak dodał, w najbliższych dniach ma zeznawać przedstawiciel Sejmu. Ma przedstawić zasady rozliczeń delegacji obowiązujących w Sejmie.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski w listopadzie zarządził audyt służbowych wyjazdów zagranicznych posłów, po tym jak media ujawniły sprawę podróży do Madrytu Hofmana, Kamińskiego oraz Rogackiego.

bEKpvWpF

Informowały ponadto, że Kamiński i Hofman wzięli kilkanaście tysięcy złotych zaliczki na służbową podróż do Madrytu. Trzech posłów PiS wzięło zaliczki z sejmowej kasy, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

Marszałek Sejmu powołał wówczas komisję do spraw zagranicznych wyjazdów parlamentarzystów. Zapowiedział też, że powołany zostanie pełnomocnik ds. procedur antykorupcyjnych oraz wprowadzenie limitu kilometrowego samochodowych podróży poselskich.

Z powodu wątpliwości związanych z podróżą zagraniczną z członkostwa w klubie PiS i w partii zrezygnował poseł Zbigniew Girzyński. Poseł Jan Kaźmierczak został, na własną prośbę, zawieszony w prawach członka klubu PO w związku z wątpliwościami dot. wyjazdu do Londynu.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokurator jednak prześwietli Sikorskiego. Za "kilometrówki" Według Prokuratora Generalnego, decyzja sprzed roku, o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, była przedwczesna.
Posłowie nie unikną już fotoradarów Ograniczenie immunitetu wydaje się przesądzone. Pozwoli na karanie mandatami z fotorejestratorów parlamentarzystów.
Audyt wyjazdów posłów jest już gotowy _ W przypadkach trzech osób są to sprawy trochę poważniejsze _ - zdradził Sikorski.
bEKpvWqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)