Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratorzy
29.03.2007 12:25

Prokuratorzy będą mogli żądać zmiany polecenia

Prokuratorzy będą mogli żądać zmiany polecenia, które wydały im osoby do tego uprawnione, ale nie będące ich przełożonymi - zdecydował w czwartek Sejm przyjmując poprawki Senatu do ustawy Prawo o prokuraturze.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratorzy będą mogli żądać zmiany polecenia, które wydały im osoby do tego uprawnione, ale nie będące ich przełożonymi - zdecydował dzisiaj Sejm przyjmując poprawki Senatu do ustawy Prawo o prokuraturze.

Przyjęta poprawka mówi również o tym, że prokuratorzy będą mogli
żądać uzasadnienia na piśmie takiego polecenia.

Posłowie przyjęli także poprawkę, która umożliwia stosowanie przepisów regulaminu wewnętrznego urzędowania prokuratur powszechnych w Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i w komisjach oddziałowych.

Znowelizowana ustawa o prokuraturze rozszerza uprawnienia
prokuratorów.

Zakłada, że wszczynanie i prowadzenie śledztwa należy wyłącznie do prokuratora. Nie będzie on mógł, tak jak dotychczas, powierzać policji przeprowadzenia czynności związanych z przedstawieniem zarzutów lub zamknięciem śledztwa.

Nowelizacja wprowadza także możliwość przedłużania okresu śledztwa oraz stosowania aresztu tymczasowego w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora przełożonego. Będzie on mógł też, w uzasadnionych przypadkach, przejmować sprawy prowadzone przez prokuratorów podległych i wykonywać ich czynności.

W trakcie prac nad zmianą ustawy, przedstawiciele środowisk prawniczych krytycznie ocenili propozycje autorstwa resortu sprawiedliwości. Kontrowersje wzbudził zapis przewidujący możliwość zmiany i uchylenia decyzji prokuratora przez prokuratora nadrzędnego.

Tagi: prokuratorzy, uprawnienia prokuratorów, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz