Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.06.2011 11:40

Prokurator ujawnił tajemnice? Seremet chce wyjaśnień

Przeciwko prokuratorowi prowadzącemu śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Aktualizacja: 13:50

- Naczelny prokurator wojskowy zawiesił jednego z prokuratorów prowadzących śledztwo ws. katastrofy Tu-154 M - poinformował kpt. Marcin Maksjan z wojskowej prokuratury. Przeciwko temu prokuratorowi wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

O szczegółowe informacje w sprawie powodów decyzji o zawieszeniu prokuratora zwrócił się już do Naczelnej Prokuratury Wojskowej prokurator generalny Andrzej Seremet.

Według informacji medialnych chodzi o prokuratora Marka Pasionka, który miał zwracać się nieoficjalnie do przedstawicieli Stanów Zjednoczonych o pomoc w uzyskaniu dowodów przydatnych w śledztwie i przekazać im część materiałów z polskiego postępowania.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t141685.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokurator;na;wlasna;reke;wypytywal;amerykanow;o;smolensk,244,0,848628.html) Prokurator na własną rękę wypytywał Amerykanów o Smoleńsk?

_ - Ponieważ to była samodzielna decyzja naczelnego prokuratora wojskowego niekonsultowana z prokuratorem generalnym, prok. Seremet zwrócił się o przedstawienie powodów i szczegółów tej decyzji; spodziewamy się odpowiedzi z NPW w najbliższym czasie _ - powiedział prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej. Dodał, że w tej sprawie Seremet rozmawiał już telefonicznie z szefem Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztofem Parulskim.

Prokurator Marek Pasionek został odsunięty od śledztwa smoleńskiego z powodu _ oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa _ i _ uchybienia godności urzędu prokuratorskiego _. O tym na konferencji prasowej powiedział kapitan Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowy.

Śledczy Marek Pasionek miał ujawnić osobom nieuprawnionym informacje z postępowania dotyczącego wyjaśnienia przyczyn katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M.
Kapitan Marcin Maksjan powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że przeciwko niemu prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne.

POSŁUCHAJ MARCINA MAKSJANA:

Kapitan nie mógł ujawnić, jakich przewinień dopuścił się Marek Pasionek, bowiem ma to związek z tajemnicą śledztwa smoleńskiego dotyczą. Marek Pasionek jako prokurator nadzorował śledztwo dotyczące katastrofy tu-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia ubiegłego roku.

Również naczelny prokurator wojskowy generał Krzysztof Parulski nie chciał komentować doniesień o rzekomych powodach odsunięcia prokuratora Pasionka od śledztwa. Media informowały, że mogło chodzić o dążenie do postawienia zarzutów za złą organizację lotu do Smoleńska między innymi szefowi MON Bogdanowi Klichowi. Naczelny Prokurator Wojskowy powiedział, że odsunięcie prokuratora Pasionka nie było podyktowane sprawami personalnymi.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t141704.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;przeciw;cenzurze;i;ekspansji;rosji,95,0,848735.html) Kaczyński przeciw cenzurze i ekspansji Rosji
Pasionek - jak donosi _ Rzeczpospolita _ - próbował przekonać USA do przekazania między innymi zdjęć satelitarnych z miejsca katastrofy, które zostały zrobione 10 kwietnia ubiegłego roku. W trakcie rozmów z Amerykanami miał wykorzystywać znajomości, które zdobył jeszcze jako zastępca koordynatora ds. służb specjalnych, Zbigniewa Wassermanna.

Z kolei _ Gazeta Wyborcza _ twierdzi, że Pasionek chciał dowiedzieć się od służb USA, czy Rosjanie mogli dokonać zamachu na samolot prezydenta. W tym celu miał im przekazać materiały i informacje ze śledztwa smoleńskiego.

Zgodnie z zapisami Kodeksu karnego za ujawnienie informacji ze śledztwa grozi do dwóch lat więzienia, zaś ujawnienie przez funkcjonariusza publicznego informacji poufnych bądź zastrzeżonych zagrożone jest karą do trzech lat więzienia.

Śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M z ramienia NPW nadzoruje zastępca naczelnego prokuratora wojskowego gen. Zbigniew Woźniak. Zespół prokuratorski zajmujący się w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej - jak wcześniej informowała NPW - liczył 10 śledczych.

MAREK PASIONEK

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz