Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokurator generalny z większymi kompetencjami?

0
Podziel się:

Ruch Palikota apeluje o wzmocnienie kompetencji prokuratura
generalnego. Andrzej Seremet napisał do Janusza Palikota, że z uznaniem przyjął tę inicjatywę.

Prokurator generalny z większymi kompetencjami?
(Maciej Goclon/East News)

Ruch Palikota apeluje o przyspieszenie prac nad złożonym przez niego projektem zmian w wymiarze sprawiedliwości, który zakłada m.in. wzmocnienie kompetencji prokuratura generalnego. Andrzej Seremet napisał do Janusza Palikota, że z uznaniem przyjął tę inicjatywę.

Chodzi o projekt zmieniający Kodeks postępowania karnego, Ustawę o prokuraturze oraz Prawo o ustroju sądów powszechnych. RP złożył go w Sejmie w marcu, a w maju Sejm skierował go do prac w komisji.

Propozycja zakłada m.in., że zastępców prokuratora generalnego mógłby odwoływać i powoływać sam prokurator generalny, a nie tak jak jest obecnie - prezydent. Autorzy projektu chcą także, aby postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów toczyły się w drugiej instancji przed sądami apelacyjnymi bądź Sądem Najwyższym.

Michał Kabaciński zwrócił uwagę, że po sprawie Amber Gold partie _ ścigają się w tzw. wyjaśnianiu afery _, zamiast proponować konkretne rozwiązania zmian w prawie. Tymczasem - jak mówił - Ruch Palikota ma gotowy projekt ustawy, który - według niego - pozytywnie zaopiniował w maju także prokurator generalny Andrzej Seremet.

Mimo to - mówił Kabaciński - Seremet nie wspomniał o projekcie Ruchu podczas zeszłotygodniowej debaty ws. Amber Gold. _ - Oczywiście spotkało się to z naszym oburzeniem, była po tym konferencja. Dwa dni temu otrzymaliśmy odpowiedź od pana prokuratora generalnego, który stwierdził, że z ubolewaniem przyznaje, iż doszło do pewnego z jego strony niedomówienia i rzeczywiście RP przedstawił kompleksowy projekt zmieniający odpowiedzialność prokuratorów _ - powiedział Kabaciński, pokazując pismo Seremeta skierowane do Janusza do Palikota.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m131991.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/informacja;seremeta;ws;amber;gold;-;testem;dla;niego;i;prokuratury,50,0,1150002.html) *Schetyna broni niezależności prokuratury * - _ Platforma postawiła i ten plan swój i punkt programu realizuje w rzeczywistości _ - stwierdza Grzegorz Schetyna.

W piśmie Seremeta czytamy, m.in.: _ projekt ten obejmujący również kwestię szybkości postępowań przygotowawczych, był w wielu aspektach zbieżny z moimi propozycjami zmierzającymi do usunięcia zasadniczych wad systemu odpowiedzialności zawodowej prokuratorów. Zakładał też wzmocnienie roli prokuratora generalnego. Pragnę zapewnić Pana Przewodniczącego, że z uznaniem przyjąłem tę inicjatywę _.

_ Niestety problem usprawnienia i przyspieszenia postępowań dyscyplinarnych względem prokuratorów nie znalazł dotychczas rozwiązania. Z tego powodu liczę na dalsze działania ze strony Klubu Poselskiego kierowanego przez Pana Przewodniczącego, zmierzające do zmiany stanu prawnego, który jak wynika z powołanej propozycji posłów Ruchu Palikota - nie jest zadowalający, nie tylko w mojej ocenie _ - czytamy w piśmie.

Kabaciński wyraził adzieję, że po piśmie Seremeta prace nad projektem zostaną przyspieszone i projekt wejdzie w życie.

Na kanwie sprawy Amber Gold minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział projekt noweli ustaw o krajowych rejestrach: karnym i sądowym. Przy okazji afery dot. tej spółki okazało się bowiem, że sąd rejestrowy dokonał wpisu Marcina P. jako członka zarządu tej spółki, mimo że był on wtedy osobą karaną - a prawo tego zabrania. Wskazano, że sąd w istocie nie ma narzędzia do weryfikowania, jaka jest w rzeczywistości sytuacja prawna kandydata do członkostwa w zarządzie spółki.

We wtorek resort sprawiedliwości poinformował, że projekt pozwalający na elektroniczne przesyłanie informacji do tych rejestrów trafił do uzgodnień wewnątrzresortowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier ostro: Potrzebny jest wstrząs - Mamy jeszcze czas - tak premier Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy podpisze sprawozdanie prokuratora generalnego,
Palikot zmiękł. Przeprosił na blogu Janusz Palikot odniósł się do własnych słów na temat afery Amber Gold.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)