Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokurator generalny "powinien móc wydawać polecenia podwładnym"

0
Podziel się:

Obecny model prokuratury bez możliwości ingerencji Prokuratora Generalnego w decyzje procesowe powinien być zmieniony - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.

Prokurator generalny "powinien móc wydawać polecenia podwładnym"
(Bartosz Krupa/East News)

Ta sprawa pokazuje, że obecny model prokuratury bez możliwości ingerencji Prokuratora Generalnego w decyzje procesowe powinien być zmieniony - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet po uniewinnieniu w sprawie zabójstwa Marka Papały.

Jak podkreślił dzisiaj Seremet, nie chodzi tu o łamanie czyjejś niezależności, _ tylko o to, aby był prawny instrument pozwalający na wzięcie przez Prokuratora Generalnego odpowiedzialności za bieg spraw _.

W ten sposób Seremet nawiązał do obecnych zapisów ustawy o prokuraturze, która Prokuratorowi Generalnemu pozostawia nadzór ogólny, możliwość ściągania od szefów prokuratur apelacyjnych informacji o biegu spraw, zamawiania referatów problemowych itp., ale nie pozwala na wydawanie na niższy szczebel poleceń merytorycznych o tym, jaką decyzją kończyć konkretne postępowanie. Ograniczenie takie wprowadzono kilka lat temu w imię zapewnienia prokuratorom niezależności w podejmowaniu własnych decyzji.

W środę Seremet spotykał się z prokuratorami apelacyjnymi. _ - Zarówno dziś jak i na poprzednich spotkaniach z szefami prokuratur podkreślałem, żeby nie bali się zmieniać decyzji procesowych swych podwładnych, które uznają za niezasadne lub niewarte podtrzymywania. Przecież oni także - jako bezpośredni przełożeni prokuratorów - ponoszą pośrednią odpowiedzialność za te decyzje. Przepis pozwalający na zmienianie decyzji merytorycznych podwładnych jest nie dla mnie, ale dla nich. Dotychczas korzystali z niego bardzo rzadko, dosłownie kilka razy _ - dodał szef prokuratury.

Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. - _ Słowika _, oskarżonych ws. zabójstwa Marka Papały. Sąd krytykował prokuraturę za to, że - mimo deklarowanej jednolitości tej instytucji - prokuratorzy z różnych jednostek nie byli w stanie współpracować np. co do wymiany informacji na temat sprawy zabójstwa b. szefa policji po tym jak śledztwo przeniesiono z Warszawy do Łodzi. _ To zdumiewające _ - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Paweł Dobosz.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie naciskał Rosjan. Zażąda dokumentów? W programie oficjalnej wizyty Andrzeja Seremeta zaplanowano między innymi rozmowy z Prokuratorem Generalnym Rosji i szefem Komitetu Śledczego.
Polska naruszyła tę konwencję 170 razy Pod względem liczby wnoszonych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skarg Polska zajmuje siódme miejsce - po Rosji, Turcji, Włoszech, Rumunii, Ukrainie i Serbii.
Policjanci zaatakowani koktajlami Mołotowa Atak na patrol to zdaniem policji najprawdopodobniej odwet ze strony kompanów zatrzymanych Serbów, podejrzanych o zabójstwo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)