Notowania

Przejdź na
Ewa Kopacz
20.12.2011 08:12

Projekty obywatelskie na posiedzeniu Sejmu

Ewa Kopacz chce powołać komisję ds. deregulacji, która ma zająć się zmianami w prawie ułatwiającymi życie przedsiębiorcom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Marszałek Ewa Kopacz powiedziała, że przedstawi dziś na posiedzeniu Prezydium Sejmu propozycję powołania komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji. Ponadto na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejm zajmie się pierwszymi projektami obywatelskimi.

_ - Uchwała o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji i zmian w kodyfikacji - tę propozycję złożę na Prezydium Sejmu _ - zapowiedziała Kopacz.

Komisja - jak zapowiadali politycy PO - ma zająć się zmianami w prawie, które ułatwić mają życie przedsiębiorcom. Na jej czele może stanąć poseł PO Adam Szejnfeld. Ponadto rząd utworzył stanowisko pełnomocnika do spraw deregulacji gospodarczych.

Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejm ma zająć się natomiast pierwszymi obywatelskimi projektami ustaw, nad którymi nie zakończono pracy w poprzedniej kadencji. Zgodnie z zasadą dyskontynuacji parlament, który kończy swoją kadencję, zamyka wszystkie sprawy, nad którymi pracował (niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdują) i nie przekazuje ich nowemu parlamentowi. Wyjątki od tej zasady to m.in. obywatelskie projekty ustaw i sprawozdania sejmowych komisji śledczych.

Jednym z projektów będzie obywatelski projekt ustawy repatriacyjnej, przygotowany przez Wspólnotę Polską. Pilotował go były prezes stowarzyszenia, były marszałek Sejmu Maciej Płażyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Celem projektu jest przyśpieszenie repatriacji Polaków ze Wschodu. W bazie danych ubiegających się o repatriację RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób, które mimo obietnicy otrzymania wizy nie mogą osiedlić się w Polsce, gdyż nie wyznaczono dla nich mieszkań.

Sejm ma zająć się też obywatelskim projektem ustawy o ochronie zwierząt, który zakazuje trzymania psów na uwięzi ponad 12 godzin i na łańcuchu krótszym niż 3 metry, wykorzystywania zwierząt w cyrku i zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami. Jego inicjatorem jest m.in. Fundacja _ Viva! Akcja dla Zwierząt _.

Rozpatrzony zostanie również obywatelski projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody dotyczący przepisów określających podmioty uprawnione do wydawania opinii na temat projektu rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku narodowego. Projekt mówi także o możliwości odwołania dyrektora parku narodowego przed upływem okresu, na jaki został powołany.

_ - Jest wiele projektów obywatelskich, które zostały wysłane do konsultacji. Projekt obywatelski lub projekt poselski, który nie wymaga konsultacji społecznych, w ramach poprawności legislacyjnej jest decyzją Prezydium Sejmu kierowany do konsultacji. Takie decyzje podejmowaliśmy na poprzednim posiedzeniu Prezydium Sejmu i będziemy podejmować kolejne _ - zapowiedziała Kopacz.

Czytaj polityczną publicystykę Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t124007.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zaglosujemy;nawet;na;krowe;jesli;premier;zechce,104,0,935528.html) Zagłosujemy nawet na krowę, jeśli premier zechce O tym, za co Tusk ceni Kopacz - pisze Anna Frankowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t132098.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/posel;pis;zdradza;money;pl;jak;i;kiedy;jego;partia;dojdzie;do;wladzy,136,0,991880.html) Poseł PiS zdradza Money.pl, jak i kiedy jego partia dojdzie do władzy Wyborcy przekonają się do PiS-u - mówi Joachim Brudziński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t128424.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kidawa-blonska;ostro;o;kaczynskim,41,0,991017.html) Kidawa-Błońska ostro o Kaczyńskim Zobacz co posłanka PO sądzi o flagach w klapach.
Tagi: Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz