Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ochrona zwierząt
17.07.2012 16:14

Projektu dot. ochrony zdrowia zwierząt. Rząd przyjął założenia

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kevinzim/cc/flickr)

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z założeniami, do projektu nowelizacji ustawy zostaną wpisane nowe definicje: produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodne, wprowadzenie do obrotu, nawóz organiczny i polepszacz gleby.

Zostanie wprowadzony też przepis dotyczący wymagań weterynaryjnych związanych z wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem w Polsce nawozów organicznych i polepszaczy gleby wytworzonych z mączki mięsno-kostnej uzyskanej z materiału drugiej kategorii lub z przetworzonego białka zwierzęcego.

Ponadto zmieniony będzie dotychczasowy system odpowiedzialności karnej za naruszenia przepisów dotyczących produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych. Zamiast dotychczasowej odpowiedzialności karnej, powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nałożyć kary administracyjne na podmioty naruszające przepisy.

Wysokość kar, w zależności od rodzaju naruszeń, społecznej szkodliwości czynu i stopnia zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowia publicznego, zostanie określona w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Proponuje się, by ich wysokość wynosiła od trzykrotności do trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający.

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące sprawowania nadzoru przez Głównego Lekarza Weterynarii nad laboratoriami wykonującymi badania i inne czynności związane z żywym czynnikiem zakaźnym, jego materiałem genetycznym, antygenami lub szczepionkami wytwarzanymi z takich antygenów.

W założeniach do projektu nowelizacji ustawy uwzględniono zmianę trybu wprowadzania w życie programów dotyczących chorób zakaźnych zwierząt. Zaproponowano, by programy te wprowadzał (w drodze rozporządzenia) minister rolnictwa, a nie rząd.

Czytaj więcej w Money.pl
Skończył 50 lat. "Są orangutany i jest major" Orangutan sumatrzański imieniem Major, uznawany za najstarszego przedstawiciela gatunku na świecie, obchodził we wtorek swoje 50. urodziny.
Mają chronić olimpiadę. A są bezdomni Dodatkowy kontyngent wojska, który uzupełni szeregi ochraniających igrzyska w Londynie, nie ma gdzie zamieszkać.
Widziałeś tego gada? Pomóż przyrodnikom Internauci mogą pomóc zlokalizować w Polsce siedliska żółwi północnoamerykańskich, które należą do gatunków inwazyjnych.
Tagi: ochrona zwierząt, rządowy projekt, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz