Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o prokuraturze. Czeka ich większa kontrola

0
Podziel się:

W nowym dokumencie założono między innymi zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na obsadę stanowisk kierowniczych.

Projekt ustawy o prokuraturze. Czeka ich większa kontrola
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, przedłożone przez ministra sprawiedliwości. Przygotowane zmiany mają związek z exposé premiera Donalda Tuska. Zgodnie z nimi, celem nowelizacji ustawy o prokuraturze będzie wprowadzenie kontroli sejmowej nad działalnością prokuratury oraz zapewnienie jej większego udziału w realizacji polityki karnej.

Aby zwiększyć tę kontrolę, zaproponowano przeprowadzanie debaty sejmowej. Debata odbywałaby się niezależnie od decyzji premiera po przyjęciu lub odrzuceniu sprawozdania. Zaproponowano również wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą Sejm będzie mógł żądać od prokuratora generalnego informacji związanych z przestrzeganiem praworządności oraz czuwaniem nad ściganiem przestępstw.

To żądanie - z uwagi na respektowanie tajności postępowania przygotowawczego - nie będzie mogło dotyczyć przedstawienia informacji o biegu postępowania w konkretnej sprawie.

W nowym dokumencie założono też zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na obsadę stanowisk kierowniczych w prokuraturze i doborze kadry prokuratorskiej oraz likwidację prokuratur wojskowych i włączenie ich struktur do prokuratur powszechnych.
Resort sprawiedliwości planuje jednak utrzymać prokuratorów w prokuraturach powszechnych, którzy byliby jednocześnie zawodowo czynnymi żołnierzami delegowanymi poza struktury MON.

Czytaj więcej w Money.pl
"PSL po prostu broni 80 stołków prezesów" Obecnie wielu sędziów to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych.
Rząd Tuska podejmie dziś ważne decyzje Rząd będzie rozmawiał między innymi na temat pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych.
Zajmą się sprawą więzień CIA w Polsce Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)