Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt Rodziny z wyboru. To pionierskie badania PAN

0
Podziel się:

Około 9 procent respondentów zadeklarowało, że jest opiekunami dzieci.

Projekt Rodziny z wyboru. To pionierskie badania PAN
(AndreasKermann/iStockphoto)
bEKMnuQB

Pierwsze w Polsce kompleksowe badanie związków homoseksualnych, w tym także tych, które wychowują wspólnie dzieci, prowadzą naukowcy z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. W ilościowej części projektu wzięło udział ponad 3 tys. respondentów.

Projekt nosi nazwę _ Rodziny z wyboru _ i - jak podkreślają jego autorzy - jest pierwszym tak kompleksowym i największym w naszym kraju badaniem poświęconym rodzinom/związkom nieheteroseksualnym.

Rozpoczęte w ubiegłym roku badanie naukowców z PAN obejmuje kilka etapów i różne, zarówno ilościowe jak i jakościowe, metody badawcze, w tym: analizę dyskursu, wywiady biograficzne, badanie etnograficzne, zogniskowane wywiady grupowe.

bEKMnuQD

_ - W badaniu ilościowym wzięło udział 3038 osób, które są w związku jednopłciowym od co najmniej pół roku. W próbie znalazły się również pary, kobiece i męskie, które wychowują dzieci. 9 proc. naszych respondentów zadeklarowało, że jest opiekunami dzieci _ - powiedziała PAP dr hab. Joanna Mizielińska, która kieruje badaniami _ Rodziny z wyboru _.

Jak dodała, przyjęta próba badawcza jest celowa, ale biorąc pod uwagę jej wielkość i to, że cechuje ją różnorodność (ze względu na miejsce zamieszkania, płeć, wiek), można uznać ją za reprezentatywną dla populacji gejów i lesbijek w Polsce.

W centrum uwagi naukowców z PAN są zagadnienia związane z codziennym życiem, problemami, potrzebami i oczekiwaniami związków nieheteroseksualnych żyjących we współczesnej Polsce.

Badanie podejmuje także kwestię wychowywania dzieci przez pary tej samej płci. Jak osoby nieheteroseksualne radzą sobie z rodzicielstwem, jakie podejmują w związku z nim decyzje i jak je urzeczywistniają? - chce dowiedzieć się ekipa badawcza. Interesują ją także społeczne bariery i przeszkody, jakie napotykają homoseksualni rodzice.

bEKMnuQJ

_ - Chciałabym mieć kontakt z innymi dziewczynami, które tak jak ja wychowują dzieci, żeby też moje dzieci wiedziały, że nie jestem ufoludkiem _ - powiedziała uczestniczka badania, Alicja, 40 lat, od dwóch lat żyjąca w związku ze swoją partnerką.

Szczególnie ciekawe wydaje się w tym przypadku zastosowanie metody etnograficznej.

_ Polega ona na tym, że badacze mieszkają przez miesiąc z "rodziną z wyboru lub - w przypadku, gdy nie ma ona takich warunków - gdzieś w pobliżu i stale ją odwiedzają. W tym czasie dokładnie obserwują badanych w ich codziennych czynnościach i przeprowadzają z nimi wywiady _ - wyjaśniła Mizielińska.

Nazwa projektu: _ rodziny z wyboru _ (termin pochodzi z pracy amerykańskiej antropolożki Kath Weston), bierze się stąd - tłumaczą polscy badacze - że związki te nie mają często społecznego i prawnego wsparcia, nie zawsze łączą ich więzy krwi. Tak więc to od woli samych par zależy to, czy uznają się za rodzinę czy też nie.

bEKMnuQK

Projekt zakończy się w przyszłym roku. Niedawno zamknięto ważny etap badania: obszerne wywiady biograficzne z 54 osobami, które na co dzień żyją w różnego typu związkach homoseksualnych. Obecnie trwa analiza tych wywiadów.

Projektowi patronuje międzynarodowa rada ekspercka złożona z badaczy reprezentujących uczelnie i instytuty z Polski (UW i UJ), Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA.

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad dwa miliony osób nieheteroseksualnych (lesbijek, gejów, osób transpłciowych i biseksualnych) i że około połowa z nich żyje w związkach. Wiele spośród nich wychowuje też dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Drag queen, lesbijki i geje paradują _ Równe prawa - wspólna sprawa _ - to hasło tegorocznego marszu. Jej uczestnicy wyruszyli sprzed Pałacu Kultury i przejdą na drugą stronę Wisły, gdzie zaplanowano imprezę, która ma potrwać do rana.
Geje i lesbijki apelują do premiera o odwagę _ - W dzień zakochanych chcemy przypomnieć, że nie tylko pary heteroseksualne obchodzą to święto - _ powiedziała wiceprezes Kampanii Przeciw Homofobii Mirosława Makuchowska.
Polska Akademia Nauk pod lupą prokuratury Resort nauki poinformował o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami w prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
bEKMnuRe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)