Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. sir Jim McDonald został doktorem h.c. Politechniki Łódzkiej

0
Podziel się:

Z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa wystąpił wydział elektrotechniki, elektroniki, informatyki i automatyki politechniki.

Prof. sir Jim McDonald został doktorem h.c. Politechniki Łódzkiej
(aesop/CC/Flickr)

Ekspert w dziedzinie elektrotechniki i elektroenergetyki prof. sir Jim McDonald z Uniwersytetu Strathclyde w Szkocji otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 68. rocznicy powstania uczelni.

Z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa wystąpił wydział elektrotechniki, elektroniki, informatyki i automatyki politechniki.

Prorektor ds. edukacji i jednocześnie promotor doktoratu prof. Sławomir Wiak zwrócił uwagę, że prof. McDonald to znany autorytet światowy w swoich dziedzinach, a od czasu gdy objął kierownictwo Uniwersytetu Strathclyde uczelnia stała się _ znaczącą jednostką w systemie szkockiego szkolnictwa wyższego i liderem wśród uniwersytetów technicznych na świecie _. Przypomniał, że łódzka uczelnia współpracuje z Uniwersytetem Strathclyde od wielu lat.

Prof. McDonald urodził się w 1957 r. Jest absolwentem Uniwersytetu Strathclyde. Od 2001 r. jest dyrektorem uczelnianego Instytutu Energii i Środowiska zajmującego się systemami elektroenergetycznymi. Osiem lat później został rektorem Uniwersytetu Strathclyde.

Wraz ze swoimi współpracownikami ma kilka patentów na technologie związane z zabezpieczeniami i pomiarami w systemach energetycznych. Jego praca dotycząca optycznych czujników prądu, napięcia, temperatury i wibracji uzyskała nagrodę prezesa Rolls-Royce'a dla Najlepszego Patentu 2003 roku. Obecnie zespół profesora pracuje m.in. nad pierwszym na świecie wdrożeniem zarządzania aktywnymi sieciami na wyspach szetlandzkich i integracji z systemem energetycznym Szkocji.

Prof. McDonald jest konsultantem agencji rządowych i firm w dziedzinie sieci energetycznych, rozproszonej produkcji energii oraz jej odnawialnych źródeł. Realizuje najważniejsze w Wielkiej Brytanii programy badawcze z tych dziedzin. Prowadzi prace nad technologiami sieci przyszłości, infrastrukturą energetyczną, elastycznymi sieciami, technologią wiatrową, magazynowaniem energii, systemami wodorowymi, technologiami pozyskiwania energii z morza.

W 2012 r. otrzymał tytuł szlachecki nadany za zasługi dla edukacji, techniki i gospodarki przez Królową Elżbietę II przy okazji Diamentowego Jubileuszu Jej urodzin.

Czytaj więcej w Money.pl
Amos Oz doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego W laudacji prof. Grzegorz Gazda zwrócił uwagę, że jest on najwybitniejszym pisarzem żydowskim nowożytnego Izraela, tworzącym w języku hebrajskim.
Nie lubimy Rosjan, bo potrzebujemy wroga _ Gdybyśmy mieli wroga z kosmosu, to czy byłby jakiś problem na świecie? Wszyscy bylibyśmy braćmi _.
To oni założyli McDonalda Kim właściwie byli założyciele korporacji, która posiada obecnie ponad 34 tysiące restauracji w 119 krajach?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)