Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces w sprawie Grudnia '70. Dziś mowa końcowa prokuratora

0
Podziel się:

Dziś ma nastąpić zakończenie procesu w sprawie masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Proces w sprawie Grudnia '70. Dziś mowa końcowa prokuratora
(PAP/Radek Pietruszka)
bECgTnaZ

Dziś ma nastąpić zakończenie procesu w sprawie masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Mowę końcową wygłosi prokurator. Sąd wyznaczył na marzec mowy obrony i oskarżonych.

W trakcie trwającego kilkanaście lat procesu przesłuchano ponad 1000 świadków - głównie robotników, żołnierzy i milicjantów. W procesie - oprócz prokuratora, który dziś wygłosi swoją mowę końcową - występuje również oskarżyciel społeczny NSZZ Solidarność. Reprezentuje ją były senator, a obecnie sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski. Jak wyjaśnia, w procesie nie chodzi już nawet o surowy wyrok dla leciwych działaczy aparatu komunistycznego, ale o sprawiedliwy osąd tamtych wydarzeń.

Akt oskarżenia w sprawie Grudnia '70 wpłynął do sądu w roku 1995. Proces wówczas dotyczył 12 osób. Ława oskarżonych stopniowo zmniejszała się z powodu śmierci lub problemów zdrowotnych osób odpowiadających w tej sprawie.

bECgTnbb

Dziś na ławie oskarżonych zasiada już tylko trzech: ówczesny wicepremier Stanisław Kociołek oraz dowódcy wojska - Mirosław W. i Bolesław F. Są oskarżeni o tzw. sprawstwo kierownicze zabójstwa demonstrantów na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga. Odpowiadają z wolnej stopy. Grozi im nawet dożywocie.

Ponadto - według prokuratury - Kociołek, wiedząc o blokadzie stoczni gdyńskiej przez wojsko i apelując o powrót robotników, miał przyczynić się do ich masakry. Z kolei, dowódcy wojska, Mirosław W. i Bolesław F., mieli wydać komendy dotyczące użycia broni.
W trakcie protestów na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku śmierć poniosły co najmniej 44 osoby, a ponad tysiąc zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl

bECgTnbC
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)