Notowania

Przejdź na
ziobro
20.10.2013 17:05

Proces Schetyna kontra Ziobro. Będzie skarga do Strasburga

- Sądy kneblują tym wyrokiem prawo do dopuszczalnej w demokratycznym państwie krytyki władzy -powiedział dziś Ziobro, odnosząc się do decyzji sądu nakazującej mu przeproszenie Schetyny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dobuszynski/Reporter)

Szef SP, europoseł Zbigniew Ziobro uważa, że orzeczenia sądów, w tym Sądu Najwyższego, nakazujące mu przeproszenie Grzegorza Schetyny za słowa, iż jest on ciemną postacią rządu, to kneblowanie prawa do krytyki. Ziobro zapowiada skargę do Trybunału w Strasburgu.

_ Sądy kneblują tym wyrokiem prawo do dopuszczalnej w demokratycznym państwie krytyki władzy _ - powiedział dziś Ziobro. _ Z wyroku wynika bowiem, że nie można czynić wpływowych polityków partii rządzącej odpowiedzialnymi za patologie władzy, które mają miejsce w okresie ich rządów _ - dodał.

Sąd Najwyższy oddalił kasację Ziobry od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, w którym stwierdzono, że europoseł naruszył swoją wypowiedzią dobra osobiste Schetyny i powinien przeprosić go na antenie Radia Maryja. Ziobro ma też wpłacić 20 tys. zł na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk _ Akogo? _ i pokryć 2 tys. zł kosztów sądowych na rzecz Schetyny.

_ Wyrok ten oceniam, jako krzywdzący i w niczym nie zmienia on mojego stosunku do ówczesnego wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych _ - napisał Ziobro w przesłanym oświadczeniu. Dodał, że podtrzymuje opinię, iż _ Grzegorz Schetyna jest politycznie odpowiedzialny za nadużycia władzy, afery, nepotyzm, oraz inwigilacje obywateli _.

_ (..) Nawet na Białorusi i w putinowskiej Rosji nie ma już prawnego obowiązku mówienia o przedstawicielach władzy, jako jasnych - świetlanych postaciach. Tego właśnie, w przypadku Schetyny, zdają się żądać ode mnie, sędziowie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego _ - oświadczył Ziobro.

Zapowiedział, że gdy tylko otrzyma pisemne uzasadnienie orzeczenia SN, przygotuje skargę do Trybunału w Strasburgu. _ Będę domagał się, by ten wyrok został zakwestionowany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, bo jest to wyrok niebezpieczny, wyrok, który knebluje prawo do krytyki jakiejkolwiek władzy _ - powiedział Ziobro.

Zaznaczył, że każdy polityk ma prawo bronić swego dobrego imienia, kiedy stawia mu się zarzuty popełnienia konkretnego nadużycia. Ale jeśli mamy do czynienia jedynie z opinią czy ktoś jest jasną czy ciemną postacią to, według Ziobry, _ tego rodzaju nakazy i zakazy sądowe drastycznie naruszają wolność i swobodę debaty publicznej oraz prawo do krytyki władzy _.

Sprawa toczyła się od maja 2009 r., kiedy ówczesny wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna wytoczył Ziobrze proces o ochronę dóbr osobistych za jego wypowiedź w Radiu Maryja z 17 marca 2009 r. Ziobro - ówczesny poseł PiS - mówił m.in., że Schetyna jest _ ciemną postacią, nie szarą eminencją, a ciemną postacią tego rządu _; _ człowiekiem, o którym się mówi, że odpowiada za wszystkie takie ciemne sprawki, które są związane m.in. z nadużywaniem służb specjalnych przeciwko opozycji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykuje się duży pojedynek w PO. Schetyna kontra Protasiewicz Politycy szykują się do wyborów w regionach. Największe emocje budzą te na Dolnym Śląsku.
Bruksela chce oszczędzić na tym 200 milionów euro Jutro specjalna komisja zajmie się planami zmian w funkcjonowaniu kosztownej instytucji.
Szykuje się kolejna rywalizacja w Platformie Platforma wybrała już nowe władze w kołach i powiatach z wyjątkiem szczecińskiego. Wybory władz w regionach zaplanowano na 21-27 października.
Tagi: ziobro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz