Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Kaczyński-Palikot odroczony bez terminu

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył dzisiaj proces o ochronę dóbr osobistych, który prezes PiS Jarosława Kaczyński wytoczył Januszowi Palikotowi.

Proces Kaczyński-Palikot odroczony bez terminu
(Maciej Goclon/East News)

Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył dzisiaj proces o ochronę dóbr osobistych, który prezes PiS Jarosława Kaczyński wytoczył Januszowi Palikotowi. Sąd postanowił zażądać dodatkowych materiałów z wypowiedziami Palikota, o które toczy się proces.

Kaczyński przed lubelskim sądem domaga się od przeprosin za wypowiedzi Palikota w mediach w latach 2008-2010. Pozew zawiera sześć zarzutów dotyczących wypowiedzi opublikowanych m.in. w _ Super Expressie _, TVN24, TVP, Radiu ZET, na portalu Onet. W programie satyrycznym _ Szymon Majewski Show _ Palikot miał powiedzieć: _ zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie _.

W wywiadzie dla _ Super Expressu _ Palikot miał powiedzieć o Kaczyńskim: _ ten człowiek niesie za sobą śmierć _, a w wywiedzie opublikowanym na portalu Onet miał porównywać osobowość Kaczyńskiego z osobowością Hitlera i Stalina, podobnie jak na konferencji prasowej w Lublinie w kwietniu 2010 r., podczas której Palikot omawiał materiały pochodzące rzekomo z teczki Kaczyńskiego prowadzonej przez służby specjalne.

Zeznając na dzisiejszej rozprawie Palikot podkreślił, że wszystkie jego wypowiedzi były związane z pełnioną przez niego funkcją publiczną, wobec Kaczyńskiego nie kierował się _ żadnym osobistym stosunkiem _, nie zna go osobiście, nigdy z nim nie rozmawiał. Mówiąc o prezesie PiS analizował od strony psychologicznej jego postawę i zachowania po śmierci brata oraz typ osobowości Kaczyńskiego - tłumaczył Palikot.

Odnosząc się do swoich słów w programie _ Szymon Majewski Show _, Palikot zaznaczył, że znał satyryczną konwencję tej audycji, a dziennikarz, który przeprowadzał z nim wywiad, prosił go o trzymanie się tej konwencji. Widział innych dziennikarzy, którzy podeszli w czasie przeprowadzania tego wywiadu, ale spodziewał się, że będą oni później zadawali mu inne pytania. Był zdziwiony, gdy jego wypowiedź ukazała się także w Wiadomościach TVP. Podkreślał, że był to tylko fragment, tego co mówił. Palikot dodał, że sprawa tej wypowiedzi była badana przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, która umorzyła postępowanie.

Sąd zakreślił dwutygodniowy termin dla strony pozwanej na ustalenie numeru sprawy Palikota w warszawskiej prokuraturze w celu wystąpienia o akta. Prawdopodobnie w nich znajduje się pełny zapis wywiadu Palikota, wraz z częścią, która nie została opublikowana. Zdaniem sędziego Piotra Jakubca zapoznanie się z pełną wypowiedzią Palikota będzie miało znaczenie dla rozstrzygnięcia tego procesu. Po uzyskaniu tych akt ma być wyznaczony termin kolejnej rozprawy.

Jarosław Kaczyński zrezygnował z zeznawania w tym procesie. W ubiegłym tygodniu lubelski sąd rozstrzygnął na korzyść Palikota inny proces wytoczony mu przez Kaczyńskiego o ochronę dóbr osobistych. Sąd orzekł, że Palikot nie musi przepraszać Kaczyńskiego za słowa wypowiedziane w TVN24 w 2009 r. o _ zmowie _ prezesa PiS i b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz _ spreparowaniu _ przez nich tzw. afery hazardowej.

Czytaj więcej w Money.pl
"W cywilizowanym państwie to się nie godzi" _ Tajne przez poufne to czasy PRL-u, to czasy komuny, to świat z Białorusi rodem wzięty _.
Prezydent porządzi dwie kadencje? Tak wynika z... _ Jest najbardziej przewidywalny, niezależny od różnych problemów i wydaje się, że nic nie jest w stanie mu zagrozić _.
Tusk: Kaczyński dołączył do mistrzów gatunku Tak premier ocenił odtworzenie w Sejmie z tabletu przez prezesa PiS wystąpienia kandydata tej partii na szefa rządu prof. Piotra Glińskiego.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)