Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Chodorkowskiego. Zmarł jego adwokat

0
Podziel się:

Wybitny rosyjski prawnik i obrońca praw człowieka Jurij Szmidt zmarł w Petersburgu w wieku 75 lat. Szmidt od dłuższego czasu ciężko chorował.

Proces Chodorkowskiego. Zmarł jego adwokat
(PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)

Wybitny rosyjski prawnik i obrońca praw człowieka Jurij Szmidt zmarł w Petersburgu w wieku 75 lat - poinformowało radio Echo Moskwy. Szmidt od dłuższego czasu ciężko chorował.

Zmarły był jednym z adwokatów skonfliktowanego z Kremlem byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa. Chodorkowskiego reprezentował od 2004 roku, a Lebiediewa - od 2009 roku.

Wcześniej bronił oskarżonego o zdradę stanu rosyjskiego ekologa z międzynarodowej organizacji Bellona Aleksandra Nikitina, a także reprezentował przed sądami rodziny zamordowanych polityków z obozu demokratycznego - Galiny Starowojtowej i Siergieja Juszenkowa.

Szmidt ukończył w 1960 r. Wydział Prawa Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego. Od początku lat 60. był związany z kręgami dysydenckimi. Publikował w prasie podziemnej. Uczestniczył w kolportowaniu wydawnictw drugiego obiegu (samizdatu).

W 1991 roku był inicjatorem powstania Rosyjskiego Komitetu Adwokatów w Obronie Praw Człowieka. Wielokrotnie występował w obronie więźniów politycznych w Rosji. Pomagał w organizowaniu międzynarodowych konferencji obrońców praw człowieka.

Był również inicjatorem wprowadzenia do programu szkół w Rosji przedmiotu _ Prawa człowieka _. Napisał podręcznik dla nauczycieli i sam przez dwa lata prowadził ten przedmiot w jednej z petersburskich szkół.

Był także laureatem wielu rosyjskich i międzynarodowych nagród. W 1996 roku został uznany za prawnika roku w Rosji, a w 1997 roku otrzymał najwyższą rosyjską nagrodę prawniczą - Temidę.

Czytaj więcej w Money.pl
Słynny rosyjski oligarcha wyjdzie wcześniej Michaił Chodorkowski był współwłaścicielem koncernu naftowego Jukos. W 2005 roku został skazany na 8 lat pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe.
Wałęsa pojedzie do łagru by go uwolnić? Odbędzie się ono na prośbę syna b. szefa Jukosu, który odbywa karę więzienia w łagrze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)