Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Berlusconiego. Posłowie Ludu Wolności protestują

0
Podziel się:

Obawy o to, że wyrok skazujący zdestabilizuje kruchą koalicję rządową centrolewicy i centroprawicy oraz zagrozi istnieniu rządu Enrico Letty, nie nikną.

Proces Berlusconiego. Posłowie Ludu Wolności protestują
(ec.europa.eu)

Ministrowie i deputowani Ludu Wolności (PdL) złożyli listy rezygnacyjne na ręce szefów frakcji w proteście przeciwko skazaniu lidera partii i byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego za oszustwa podatkowe - poinformował szef MSW Angelino Alfano.

Według ministra spraw wewnętrznych szefowie frakcji centroprawicowego PdL w Izbie Deputowanych i Senacie, Renato Brunetta i Renato Schifani, mają spotkać się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, by złożyć na jego ręce zaoferowane dymisje oraz by domagać się ułaskawienia Berlusconiego.

_ - Jesteśmy gotowi podać się do dymisji w obronie naszych ideałów _ - powiedział Alfano.

Na posiedzeniu swojego ugrupowania Berlusconi domagał się reformy wymiaru sprawiedliwości i groził przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, gdyby miała ona nie dojść do skutku - podała agencja Reuters, powołując się na uczestnika zamkniętego dla mediów spotkania.

_ - Nie możemy uchylać się od obowiązku przeprowadzenia rzeczywistej reformy wymiaru sprawiedliwości i w imię tego jesteśmy gotowi pójść na wybory _ - miał powiedzieć Berlusconi.

Sąd Kasacyjny w Rzymie potwierdził w karę więzienia dla byłego premiera Włoch, 76-letniego Silvio Berlusconiego, w procesie dotyczącym oszustw podatkowych w jego telewizji Mediaset. Sąd rozpatrywał odwołanie od orzeczenia sądów dwóch poprzednich instancji.

Berlusconi został skazany w październiku 2012 roku przez sąd pierwszej instancji na cztery lata więzienia, a w maju bieżącego roku sąd apelacyjny utrzymał ten wyrok w mocy. Mimo czwartkowego ostatecznego zatwierdzenia wyroku przez Sąd Kasacyjny Berlusconi nie trafi do zakładu karnego ze względu na swój zaawansowany wiek. Na mocy amnestii z 2006 roku Berlusconiemu pozostał przy tym do odbycia tylko rok pozbawienia wolności, który może odbyć w areszcie domowym.

Liderowi włoskiej centroprawicy grozi jeszcze kilkuletni zakaz piastowania urzędów publicznych, jednak Sąd Kasacyjny nakazał sądowi w Mediolanie ponowne przeanalizowanie pięcioletniego zakazu pełnienia urzędów publicznych przez Berlusconiego, który obecnie jest senatorem. Oskarżyciel publiczny zażądał w tym tygodniu skrócenia tego zakazu do trzech lat. Dzięki tej decyzji Sądu Kasacyjnego Berlusconi na razie będzie mógł pozostać senatorem i liderem Ludu Wolności.

Jest to pierwsze prawomocne skazanie Berlusconiego, choć wytoczono mu już 30 spraw sądowych, dotyczących korupcji, oszustw i seksu z nieletnią prostytutką.

Obawy o to, że wyrok skazujący zdestabilizuje kruchą koalicję rządową centrolewicy i centroprawicy oraz zagrozi istnieniu rządu Enrico Letty, nie nikną mimo zapewnień Nitto Palmy, byłego ministra sprawiedliwości w ostatnim gabinecie Berlusconiego, że wyrok nie wpłynie na działalność obecnego gabinetu.

Czytaj więcej w Money.pl
To wydarzenie bez precedensu we Włoszech Ostateczne skazanie Silvio Berlusconiego za przekręty podatkowe w jego koncernie Mediaset urosło we Włoszech do rangi wydarzenia epokowego.
Sprawdź, jak Silvio Berlusconi zareagował na wyrok sądu Były premier został dziś skazany na siedem lat więzienia za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie władzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)