Notowania

knf
12.11.2012 13:09

Proces Amber Gold przeciwko KNF rozpoczęty

Amber Gold żąda sądowego zakazu umieszczania ostrzeżeń o swojej działalności oraz usunięcia ich z archiwum KNF w internecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Spółka Amber Gold chce przeprosin od Komisji Nadzoru Finansowego za rzekome bezprawne ostrzeżenia wobec swej działalności. Spółka wnosi o zasądzenie za to od KNF 30 tys. zł na cel społeczny. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa chce oddalenia pozwów spółki.

Dwa procesy o ochronę dóbr osobistych Amber Gold wobec KNF w tej sprawie ruszyły przed Sądem Okręgowym w Warszawie. W obu sąd zamknął postępowanie (nie stawił się nikt ze strony Amber Gold); wydanie wyroków odroczono do 20 listopada.

W pierwszym pozwie z lata br. Amber Gold kwestionuje zasadność umieszczenia spółki na _ czarnej liście _ KNF w grudniu 2009 r. Powodem drugiego złożonego wtedy pozwu było pismo KNF rozesłane w sprawie Amber Gold do banków.

W pozwach spółka twierdzi, że działania KNF godziły w jej dobre imię i renomę. Amber Gold domaga się przeprosin za _ bezprawne i niezgodne z prawdą _ ostrzeżenia publiczne KNF co do ryzyka dla klientów spółki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/36/m241700.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/majatek;amber;gold;oszacowany;syndyk;ma;raport,193,0,1182657.html) *BMW X5 i.... Co odzyskał syndyk Amber Gold? * Według wrześniowego sprawozdania szacunkowa wartość majątku spółki wynosiła ponad 105 mln zł. Pozew żąda publikacji przeprosin na głównych portalach informacyjnych, w TVP Info o godz. 20 oraz na stronie internetowej KNF. Ponadto spółka żąda sądowego zakazu umieszczania tych ostrzeżeń oraz usunięcia ich z archiwum KNF w internecie. W pierwszym pozwie spółka chce też wpłaty przez KNF 30 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny. W drugiej sprawie spółka bezskutecznie żądała zabezpieczenia pozwu przez zakazanie naruszania dóbr spółki przez KNF.

Prokuratoria Generalna wnosi o oddalenie obu pozwów. Radca Prokuratorii Wojciech Dachowski powiedział PAP, że KNF podała prawdę, a ponadto działała w ramach ustawowych kompetencji oraz w interesie publicznym - w obronie uczestników rynku finansowego.

Przed sądem Dachowski przyznał, że sytuacja zmieniła się wobec upadłości Amber Gold, ale dodał, że roszczenia spółki nie wchodzą do masy upadłościowej i dlatego - jego zdaniem - nie ma konieczności zawieszania procesu.

Sędzia Rafał Wagner uznał, że sprawy można prowadzić - zawiesić je trzeba byłoby tylko wtedy, gdyby Amber Gold żądała 30 tys. zł dla siebie, a tak nie jest. _ Nawet ewentualna wygrana powoda nie będzie dotyczyła masy upadłości _ - dodał sędzia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m241739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klienci;amber;gold;dluzej;poczekaja;na;pieniadze,188,0,1169340.html) *Klienci Amber Gold dłużej poczekają na pieniądze * Śledztwo prokuratury, która bada przepływy finansowe spółki wydłuży się. Wszystko przez... . W drugiej sprawie pozew wnosił o przesłuchanie szefa Amber Gold Marcina P. Sąd oddalił ten wniosek - uznał, że nie ma to znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Dachowski mówił w mowie końcowej, że ostrzeżenia KNF co do zgodności z prawem działań Amber Gold potwierdziły się i wnosił o oddalenie pozwu.

Amber Gold kusiła klientów wysokim oprocentowaniem inwestycji, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. W sierpniu br. Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. siedem zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej, posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu i oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. 30 sierpnia gdański sąd aresztował Marcina P. na trzy miesiące.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe fakty w sprawie Amber Gold Prokuratura wystąpiła już o międzynarodową pomoc prawną do Wlk. Brytanii, gdzie siedzibę miała firma FRL Capital Ltd. Finroyal jest marką firmową tej spółki.
Śledztwo Amber Gold przeniesione. O co chodzi? Podejmę decyzję o przeniesieniu śledztwa ws. Amber Gold do Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zapowiedział prokurator generalny.
Ale KNF namieszała. Kto w końcu dostanie kredyt? Zapytaliśmy bankowców, czy odkręcą kurek z pożyczkami.
Tagi: knf, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz