Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces w Arabii Saudyjskiej. Duchowny skazany na karę śmierci

0
Podziel się:

Rodzina skazanego podkreśliła w oświadczeniu, że kara nie jest adekwatna do stawianych mu zarzutów i w świetle prawa powinna być łagodniejsza.

Proces w Arabii Saudyjskiej. Duchowny skazany na karę śmierci
(action press/East News)

Szyicki duchowny, szejk Nimr al-Nimr został ukarany m.in. za nieposłuszeństwo wobec władcy i podważanie jedności narodowej. Rodzina al-Nimra uznała, że wyrok jest niesprawiedliwy, że powinien być łagodniejszy.

Sprawa duchownego była obserwowana przez mniejszość szyicką zamieszkującą głównie wschód królestwa. O wyroku skazującym poinformował na jednym z portali społecznościowych brat szejka al-Nimra, Mohammed.

Duchowny był również oskarżony o atak (za pomocą broni palnej) na saudyjskie służby bezpieczeństwa, nawoływanie do podziałów i ingerowanie w wewnętrzne sprawy _ siostrzanego _ narodu.

Rodzina skazanego podkreśliła w oświadczeniu, że kara nie jest adekwatna do stawianych mu zarzutów i w świetle prawa powinna być łagodniejsza. Zaznaczyła także, że decyzja sądu ustanawia _ niebezpieczny precedens, który będzie obowiązywał przez dziesięciolecia _.

Al-Nimr podczas procesu nie zaprzeczył zarzutom o charakterze politycznym, jednak zapewnił, że nie miał przy sobie broni, ani nie nawoływał do przemocy. Przysługuje mu możliwość odwołania się od wyroku.

Agencja Associated Press ocenia, że środowy wyrok może doprowadzić do zamieszek i protestów zwolenników al-Nimra i przedstawicieli mniejszości szyickiej.

Przeprowadzony w 2001 r. urzędowy spis ludności ustalił liczbę żyjących w Arabii Saudyjskiej szyitów na nieco ponad milion, ale według źródeł eksperckich jest ich dwa razy więcej. Skarżą się oni na trudności w uzyskaniu pracy i wyższego wykształcenia, na niedoinwestowanie zamieszkanych przez nich terenów oraz częste zamykanie ich obiektów kultu religijnego. Rząd twierdzi natomiast, że w żaden sposób nie dyskryminuje szyitów.

Czytaj więcej w Money.pl
Manipulacje ceną ropy mogą pogrążyć Rosję Baryłka ropy jest najtańsza od 2010 roku.
Arabia Saudyjska chce walczyć z ekstremistami _ - Ekstremizm, który zrodził terroryzm, wymaga teraz od nas, abyśmy połączyli swe siły we wspólnej walce, by go pokonać _ - mówił król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.
W Święto Ofiar kamieniują szatana Święto to obchodzone jest na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)