Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bractwo muzułmańskie
30.07.2015 11:30

Proces dziennikarzy Al-Jazeery. Egipski sąd odroczył wyrok

Oskarżono ich o "rozpowszechnianie fałszywych informacji" w celu wspierania Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodził się islamistyczny prezydent Mohamed Mursi

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlJazeeraEnglish/youtube.com)

Ogłoszenie wyroku przez sąd w Kairze w ponownym procesie trzech dziennikarzy Al-Jazeery zostało odłożone - poinformowali w czwartek adwokaci. Te wydane w pierwszej instancji wywołały międzynarodowe protesty, co sprawiło, że ostatecznie zostały anulowane.

Jak powiedział adwokat jednego z oskarżonych, Egipcjanina Bahera Mohameda, poinformowano go, że posiedzenie w ogóle się nie odbyło. Ambasador Holandii, który miał w nim uczestniczyć, przekazał na Twitterze, że ogłoszenie wyroku odłożono do 8 sierpnia.

Nie przedstawiono uzasadnienia dla odroczenia wydania wyroku.

Australijczyk Peter Greste, naturalizowany Kanadyjczyk, który zrzekł się egipskiego obywatelstwa Mohamed Fahmy i Baher Mohamed zostali aresztowani w grudniu 2013 roku i przez wiele miesięcy przebywali w areszcie.

Oskarżono ich o "rozpowszechnianie fałszywych informacji" w celu wspierania Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodził się islamistyczny prezydent Mohamed Mursi, obalony przez wojsko latem 2013 roku. Dziennikarze zaprzeczyli zarzutom.

W czasie pierwszego procesu w 2014 roku dziennikarze usłyszeli wyroki od siedmiu do 10 lat więzienia.

Po rozpoczęciu nowego procesu w lutym tego roku Fahmy i Mohamed zostali uwolnieni warunkowo po ponad 400 dniach w areszcie. Greste został wydalony do Australii na mocy prezydenckiego dekretu.

Na początku stycznia najwyższa instancja sądowa Egiptu zarządziła ponowne wznowienie procesu dziennikarzy. Wyroki więzienia zostały anulowane.

Tagi: bractwo muzułmańskie, wiadomości, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz