Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces dziennikarzy Al-Dżaziry. Egipt anuluje kary

0
Podziel się:

Najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała w czwartek kary więzienia
orzeczone wobec trzech dziennikarzy katarskiej telewizji informacyjnej.

Proces dziennikarzy Al-Dżaziry. Egipt anuluje kary
(AlJazeeraEnglish/youtube.com)

Najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy katarskiej telewizji informacyjnej Al-Dżazira i zarządziła przeprowadzenie nowego procesu w ich sprawie - poinformował adwokat skazanych.

Australijczyk Peter Greste, obywatel Kanady pochodzenia egipskiego Mohamed Fahmy i obywatel Egiptu Baher Mohamed odbywają kary od 7 do 10 lat pozbawienia wolności, jakie sąd wymierzył im w związku z oskarżeniami o wspieranie zakazanego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego i rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości na temat Egiptu.

Jak podaje Reuters, nasilają się spekulacje, że egipski prezydent Abd el-Fatah es-Sisi może ułaskawić dziennikarzy lub też wydać nakaz ich deportowania.

"Nie zostaną uwolnieni zanim nie staną przed innym sądem, który zadecyduje czy zwolnić ich, czy też nie" - powiedział adwokat Mostafa Nagy.

Aresztowanie trzech dziennikarzy w grudniu 2013 roku dodatkowo nadszarpnęło międzynarodową reputację Egiptu, od dawna krytykowanego za lekceważenie demokratycznych standardów. Sami skazani uważają orzeczone wobec nich wyroki za bezpodstawne wskazując, iż prowadzili tylko normalną działalność reporterską.

Według organizacji praw człowieka, łamanie swobód obywatelskich w Egipcie nasiliło się od sierpnia 2013 roku, kiedy to dowodzone przez Sisiego wojsko odsunęło od władzy wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego poprzedniego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w autentycznie demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu. Wydarzenie to spowodowało znaczne ochłodzenie stosunków Egiptu z popierającym Bractwo Muzułmańskie Katarem. Jednak w ostatnim czasie napięcie między krajami wydaje się słabnąć, budząc nadzieje na uwolnienie dziennikarzy Al-Dżaziry.

Czytaj więcej w Money.pl
Al-Dżazira zawiesza kanał. Przez napięcia Telewizja zawiesiła działalność swojego kanału w Egipcie, Mubasher Misr, który w przeszłości był źródłem poważnych napięć.
Zamknęli ambasadę. Boją się terrorystów To już druga placówka dyplomatyczna, która w ostatnim czasie zawiesiła działalność w Kairze; wcześniej na ten krok zdecydowała się Wielka Brytania.
Zabili policjantów. Zostaną straceni Skazanym zarzuca się także współpracę z Al-Kaidą - poinformowały dziś źródła sądowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)