Notowania

senat
29.03.2012 21:12

Problemy Polonii. Przełożyli debatę w Senacie

Senat nie podjął dziś decyzji ws. projektu uchwały krytykującej przeniesienie z Kancelarii Senatu do MSZ środków finansowych na współpracę z Polonią i wspierania Polaków za granicą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Senat nie podjął dziś decyzji ws. projektu uchwały krytykującej przeniesienie z Kancelarii Senatu do MSZ środków finansowych na współpracę z Polonią i wspierania Polaków za granicą. Ma wrócić do sprawy na przyszłym posiedzeniu.

Projekt ma być głosowany na kolejnym posiedzeniu 11-12 kwietnia - poinformował szef senackiego klubu PO Marek Rocki.

O odrzucenie projektu wniosły senackiej komisje spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą, ustawodawcza oraz budżetu i finansów publicznych. Wniosek o odrzucenie projektu uchwały złożył senator PO Łukasz Abgarowicz.

Odrzucenie przez komisje projektu uchwały przygotowanego przez senatora PiS Stanisława Karczewskiego skrytykowało Prawo i Sprawiedliwość oceniając to jako _ czysto polityczną decyzję _.

W tegorocznej ustawie budżetowej 65,6 mln zł na współpracę z Polonią zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ. Zmianę, podczas prac nad budżetem, krytykował PiS oraz część senatorów PO, wśród nich marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W projekcie uchwały zwrócono uwagę, że decyzja Sejmu w tej sprawie _ napotkała na sprzeciw senatorów, również tych, który mandat swój otrzymali z poparciem partii rządzącej _. _ Niezrozumiałe są powody takiej decyzji, która odbiera Senatowi RP jego historyczne funkcje i przerywa zakorzenioną w polskim zwyczaju politycznym rolę Senatu RP _ - napisano w projekcie.

Szef MSZ Radosław Sikorski - odnosząc się do kwestii przeniesienia z Senatu do MSZ środków na opiekę nad Polonią - ocenił dziś w Sejmie, że jest to powrót _ do dobrej praktyki przedwojennej, kiedy to Senat patronował (Polonii), ale środki polonijne były w MSZ _.

Czytaj więcej o decyzjach dotyczących Polonii w Money.pl
Politycy wyszarpują sobie pieniądze dla Polonii Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że jeśli przejmie pieniądze Senatu na pomoc dla Polonii na świecie, to wyda te środki w sposób profesjonalny.
Kłócą się o Polaków. Stawką są miliony Pod koniec stycznia Sejm uchwalił budżet na 2012 rok, zgodnie z którym 65,6 mln zł na współpracę z Polonią zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ.
Sikorski chce przejąć pieniądze Senatu Ministerstwo chciałoby dysponować środkami przeznaczonymi na wspieranie organizacji polonijnych.
Tagi: senat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz