Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Próbki ze Smoleńska tylko dla polskich biegłych

0
Podziel się:

Próbki znajdują się obecnie w Rosji. Są zaplombowane, a Rosjanie nie mają do nich dostępu.

Próbki ze Smoleńska tylko dla polskich biegłych
(kprm.gov.pl)

Próbki pobrane przez polskich biegłych w Smoleńsku będą badać tylko polscy eksperci - poinformował dziś rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

_ Rzeczpospolita _ doniosła dziś, że próbki te będą badali rosyjscy eksperci._ - Polscy biegli pobrali próbki w drodze realizacji polskiego wniosku do Rosji o pomoc prawną. Próbki te znajdują się obecnie w Rosji; są zaplombowane, a Rosjanie nie mają do nich dostępu _ - powiedział Martyniuk. - _ Czekamy na ich przekazanie Polsce w drodze pomocy prawnej _ - dodał.

Wczoraj _ Rz _ podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak w Smoleńsku, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. Zaprzeczył temu płk Ireneusz Szeląg, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. _ - Powołani przez prokuraturę biegli nie stwierdzili obecności na wraku tupolewa trotylu żadnego innego materiału wybuchowego _ - oświadczył.

Dodał, że szczątki wraku zbadano tzw. spektrometrami ruchliwości jonów pod kątem obecności związków chemicznych mogących stanowić materiały wysokoenergetyczne, w tym wybuchowe; pobrano próbki. _ - Dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych _ - podkreślił Szeląg. Całościowa opinia polskich biegłych może być gotowa nawet za pół roku.

_ - To mogły być te składniki, ale nie musiały _ - oświadczyła redakcja _ Rz _, zaznaczając: _ a jednak nie można wykluczyć materiałów wybuchowych _.

Jarosław Kaczyński zażądał dymisji rządu Donalda Tuska, a słowa szefa WPO uznał za _ wielkie oszustwo _.

Premier Donald Tusk powiedział, że jest niedopuszczalne, by lider opozycji korzystając z nieścisłego materiału prasowego, wysnuwał wnioski, które dewastują państwo polskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Smoleńsk ważniejszy nawet od huraganu Publikacja o wykryciu śladów materiałów wybuchowych w szczątkach Tu-154, otworzyła stare rany - pisze dziś zachodnia prasa.
Rosyjska gazeta ostro o Tupolewie. I o Polsce - _ Co się dzieje w państwie polskim, jeśli w ciągu jednego dnia najpierw utrzymuje się tam, że ich prezydent został wysadzony w powietrze, a wkrótce po tym - że była to wiadomość przedwczesna? _ - pyta rosyjska gazeta.
Umorzyli śledztwo w sprawie Smoleńska Umorzone zostało śledztwo, w którym sprawdzano kwestię możliwego sfałszowania dokumentów Biura Ochrony Rządu niedługo po katastrofie smoleńskie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)